Mají krizi zaplatit obyčejní občané?

Publikuje: Nikola Macáková — 04. 11. 2022
Úvodní stránka » Politika » Mají krizi zaplatit obyčejní občané?

Národní ekonomické rady vlády, tzv. NERV představila své opatření ohledně ekonomické situace ČR, s čímž ovšem tvrdě nesouhlasí KSČM.

Aktuální vyjádření KSČM do redakce zaslal tiskový mluvčí strany Roman Roun s tím, že tak to totiž navrhují vládní experti z Národní ekonomické rady vlády, tzv. NERV. Ta představila své návrhy opatření pro zlepšení ekonomické situace v České republice. Nepřekvapí, že většina opatření by měla především dopad na peněženky běžných občanů, nikoli na velké firmy, banky a nadnárodní korporace. Návrhu na zkrácení doby pobírání podpory v nezaměstnanosti a její výše se již chytil ministr (a)sociálních věcí Jurečka, který by rád toto opatření aplikoval v době, kdy mnoho firem avizuje, že vzhledem k současné složité ekonomické situaci, kterou vláda řeší velmi nezodpovědně, skončí či bude propouštět.

Dalšími opatřeními, které NERV navrhuje, jsou např. posunutí věkové hranice odchodu do penze a její svázání s očekávanou dobou dožití, aby se neprodlužovala doba, kterou lidé tráví v důchodu; zpomalení růstu důchodů a zrušení příspěvku za vychované děti, který vláda schválila od příštího roku; zrušení odečitatelné položky na dani za školkovné; zrušení státní podpory pro stavební spoření; snížení počtu úředníků, policistů či vězňů; zavedení školného na veřejných vysokých školách; zvýšení daně z příjmu fyzických osob a z nemovitosti či zvýšení sazby DPH u některých položek. To vše v době, kdy naše peněženky zatěžují extrémně rostoucí ceny energií, potravin a služeb, v brzké době i vodného a stočného, a také zvyšující se úrokové sazby prodražující hypotéky,“ sdělil mluvčí KSČM.

DŘÍVE JSME PSALI:

Evropská komise rozjela riskantní hru s naší budoucností

David Bárta — 28. 10. 2022
Dnes se uzavřelo nové nařízení EU o limitech CO2 u nových aut. Na dané téma se vyjádřila předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateř...

Extrémní inflace ničí naše celoživotní úspory a nyní si máme sáhnout na úplné dno, abychom zaplatili za neschopnou vládu a její válečnické avantýry!

KSČM proti těmto asociálním návrhům důrazně protestuje a považuje je za likvidační pro většinu občanů České republiky. Stejně jako všechny polistopadové vlády se i NERV bojí sáhnout trvale a systematicky na zisky a peníze velkých korporací, včetně nadnárodních, bank, oligarchů a spekulantů. Vláda i její experti tak opět ukazují, na čí straně stojí!doplnil Roman Roun z KSČM.

KSČM požaduje:

  • Progresivně zdanit velké příjmy a kapitál, velké korporace, oligarchy a spekulanty;
  • daňové břemeno rozdělit tak, aby se ulevilo lidem s nízkými příjmy a zvýšila solidarita;
  • omezit úniky do daňových rájů a odčerpávání zisku vytvořeného v ČR do zahraničí;
  • posílit vlastnickou kontrolu státu nad strategickými obory (suroviny, výroba a distribuce energií);
  • vrátit vodu do rukou státu a obcí;
  • zachovat bezplatné školství;
  • zavést nulovou sazbu DPH u zboží základní spotřeby.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání