DomůPolitikaKdo lže a proč? K Zemanovi mě doprovodila policie, tvrdí Vondráček. Ta...

Kdo lže a proč? K Zemanovi mě doprovodila policie, tvrdí Vondráček. Ta to odmítá

Okolnosti návštěvy šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) prezidenta Miloše Zemana se stále více zamotávají.

Zatímco předseda dolní komory tvrdí, že ho k Zemanovi do pokoje doprovodila policie, ta to oficiálně popřela. „Nejsem člověk, který by lhal,“ tvrdí Vondráček a slibuje fotky z návštěvy.

Vondráček se pro rádio Impuls vyjádřil ke kritice Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), která ve čtvrtečním prohlášení zkritizovala jeho návštěvu Zemana. Předseda Sněmovny se lékařům omluvil, ale zdůraznil, že Zemana navštívil na jeho žádost a on se domníval, že je jeho návštěva schválena. Řediteli nemocnice osobně volal a omluvil se mu.

„Já byl přesvědčený o tom, že je vše řádně zkonzultováno s nemocnicí i ošetřujícím lékařem. U vstupu mě vyzvedla ochranná služba Policie ČR a zavedla mě až do pokoje pana prezidenta, přičemž Miloš Zeman mě hned zdravil a zval dál. Že tomu nepředcházela konzultace s lékaři, mě následně překvapilo,“ uvedl Vondráček.

Impulsu dále řekl, že bude jednat s Hradem o tom, aby zveřejnil fotografie, které pořídil ředitel odboru protokolu Vladimír Kruliš.

Vzápětí po zveřejnění rozhovoru ale s vlastním prohlášením přišla policie. Na Twitteru tvrdí, že Vondráčka nikdo z policistů k Zemanovi nedoprovázel.

„Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě,“ uvedli policisté na Twitteru.

Předseda dolní komory následně svůj výrok korigoval:

„Policista mne vyzvedl u vchodu do příslušného pavilonu, a protože já samozřejmě netrefím v té nemocnici, tak mě pan policista doprovodil na oddělení a ano, už se mnou nešel na pokoj. Tam si mě převzal pan kancléř a přímo na pokoj k panu prezidentovi jsem šel s panem kancléřem. To znamená, že já nejsem v rozporu s tím tvrzením policie,“ uvedl Vondráček pro Českou televizi.

Vondráček dále tvrdil, že Zeman před ním dokument o svolání Sněmovny vlastnoručně podepsal. Popřel tak spekulace ohledně pravosti prezidentova podpisu.

„Mrzí mě ale i to, že je zpochybňováno, jestli jsem vůbec u pana prezidenta byl, mluvil s ním a jestli svolání zasedání vážně podepsal on. Nejsem člověk, který by lhal, vymýšlel si. Navíc z respektu k panu prezidentovi, jeho úřadu, ale i veřejnosti bych si nic takového nikdy nedovolil,“ uvedl Vondráček.

Po svém rozhovoru Vondráček zveřejnil tiskové prohlášení. V něm reaguje i na kritiku ze strany ÚVN o tom, jak popsal zdravotní stav.

„Nejsem lékař. Nic takového mi nepřísluší. Proto jsem to ani nedělal a všechny takové dotazy jsem s ohledem na přání pana prezidenta odmítal. Popsal jsem pouze, jak na mě působil, a krátce i to, o čem jsme se spolu bavili,“ napsal do svého písemného prohlášení.

Přiznal ale, že ho Zeman pozval prostřednictvím svého kancléře Vratislava Mynáře.

K případu se již vyjadřují někteří politici i novináři.

„Jasně, prezident zavolal Radkovi Vondráčkovi z JIP z telefonu, který nemá, aby potvrdil, že není mrtvý. A dekret podepsal přímo před ním, i když na první pohled je jasné, že to písmo není jeho… Vy si snad v ANO myslíte, že jsme se všichni zbláznili? Po Andreji Babišovi další lhář!“ napsal na Twitter lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„No tak tohle je fakt už dno,“ vyjádřil se k prohlášení policie.

„Tady jde skutečně o podobu právního státu. Policie ČR konejte a konejte rychle a profesionálně. Musíte vyloučit, že došlo k zfalšování podpisu!“ vyzval šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Přátelé, my už to ani nestíháme zpracovávat!“ napsala moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová.

Senátor Pavel Fischer vyjádřil obavy, že místo Zemana rozhoduje o politických otázkách jeho kancléř.

„Existuje důvodné podezření, že Kancelář prezidenta republiky jedná svévolně a bez prezidentova vědomí. Důsledkem je, že dokument o svolání nové Sněmovny z nemocničního lůžka začíná pro podezření z falšování podpisu řeší policie,“ napsal senátor na Facebook.

Nová sněmovna by podle něj měla „neprodleně ustanovit vyšetřovací komisi, která se bude zabývat činností (a mnohdy nečinností) Kanceláře prezidenta republiky“.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v rozhovoru pro iDNES.cz přirovnal Česko k banánové republice.

„Je to zcela neuvěřitelné, jakým způsobem se chová okolí pana prezidenta. Nechat na JIP tajně vstoupit třetího nejvyššího ústavního činitele bez vědomí lékařů, to je obrázek banánové republiky, ne civilizované evropské země. Všichni přejí panu prezidentovi pevné zdraví, ale chování těchto lidí budí doslova obavy,“ uvedl Rakušan.

Informace dnes zveřejnila zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes souhrnně informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sopranistka Lenka Graf se spojila s Jaroslavem Svěceným v modlitbě Ave Maria

Ave Maria je oblíbeným textem hudebníků všech epoch. Nyní se dočkala další verze v podání sopranistky Lenky Graf a houslisty J. Svěceného.

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.