Vícepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Zdroj: Facebook.com

Ministři vnitra zemí EU mimořádně jednali o situaci v Afghánistánu s důrazem na vnitřní bezpečnost členských zemí EU.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že podle Jana Hamáčka je nutné v regionu zajistit takové podmínky, aby pro EU nevznikly nové bezpečnostní hrozby včetně nelegální migrace.

31. srpna 2021 se v Bruselu uskutečnilo mimořádné jednání ministrů vnitra EU. Hlavním tématem byly bezpečnostní a migrační aspekty situace v Afghánistánu a přijetí společného prohlášení.

„Česko dostalo do bezpečí své občany i místní afghánské spolupracovníky. Teď musíme zajistit, aby se napětí z oblasti nepřelilo do další migrační vlny. Naší prioritou je udělat vše, aby nevznikla krize na vnějších hranicích EU. Zhoršení bezpečnostní situace v EU nedopustíme,“ řekl v Bruselu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zásadní dle něj je, aby EU nevysílala smíšené signály ani nevyvolávala plané naděje. „EU musí jasně říct, že žádná cesta do Evropy není řešením a my nebudeme podporovat pašeráky lidí,“ dodal.

Česko je připraveno aktivně se podílet na pomoci Afghánistánu i sousedním zemím. Mělo by jít o společná koordinovaná opatření EU jak v zemích regionu, v nichž je teď cca 5,5 milionu uprchlíků, tak na konkrétních migračních trasách. „Okolní země zatím zvýšený příchod migrantů z Afghánistánu nehlásí. Nesmíme ale zaspat. Je nutné cíleně a preventivně jednat,“ dodal Jan Hamáček. Česko proto podporuje okamžité spuštění nástrojů a opatření EU pro mimořádné situace. „Konkrétně posílení pravidelného monitoringu bezpečnostní situace na migračních trasách, zacílení humanitární pomoci na Afghánistán a okolní země nebo preventivní posílení ochrany vnějších hranic EU,“ upřesnila mluvčí resortu Klára Dlubalová.

Společné prohlášení

Jan Hamáček za ČR podpořil společné prohlášení ministrů vnitra zemí EU, které vysílá jasný signál o připravenosti humanitární i bezpečnostní opatření realizovat. Prohlášení zmiňuje nutnost stabilizovat region a zabránit zhoršení situace i vzniku další migrační vlny. Ministři mj. zdůraznili, že země EU udělají vše pro ochranu vnější hranice, aby situace nevedla k novým migračním hrozbám.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza