8.2 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůPolitikaEuroposlankyně a prezidentka institutu Svobody a demokracie Jana Bobošíková zhodnotila uplynulý rok

Europoslankyně a prezidentka institutu Svobody a demokracie Jana Bobošíková zhodnotila uplynulý rok

Loňský rok prohloubil nesvobodu, myslí si bývalá europoslankyně a prezidentka institutu Svobody a demokracie Jana Bobošíková.

Podle ní se ze společnosti vytrácí názorová pluralita a elita z řad politiků i akademiků může za narůstající agresivitu. Od nové vlády nic pozitivního nečeká a ze současných problémů se podle ní „neprogreendealujeme“.

Havel se musí v hrobě obracet…

V rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz Bobošíková jasně naznačila, že již druhý koronavirový rok nic pozitivního nepřinesl. Podle ní „rok 2021 prohloubil nesvobodu, bezpráví a občanskou nerovnost mezi lidmi“.

„Klesla výkonnost, klesla vzdělanost, posílila se materiální nárokovost a závislost na státu, stouplo zadlužení. Z toho se neproinvestujeme ani neprogreendealujeme,“ upozornila Bobošíková.

Bobošíková je přesvědčená, že během trvání pandemie vzniklo „zvláštní společenské odvětví“, které nazvala covidománie. Zasahuje podle ní do ekonomiky, společnosti, škol, kostelů, restaurací, rodin i životů všech občanů. Některým z nich dala velkou moc nad ostatními, která je podle ní zneužívána.

„Mezi vítězi jsou nejen farmaceutické a IT firmy, ale také spousta občanů, kteří mají najednou moc nad ostatními. Mohou kontrolovat, trestat, hlásit přestupky, to vše v zájmu veřejného blaha,“ míní Bobošíková.

Za narůstající agresivitu, která se například projevuje útoky na zdravotníky či snahou vyloučit nepohodlné lékaře z lékařské komory, podle bývalé moderátorky nestojí pandemie, ale „arogance totalitárních liberálně demokratických politiků, akademiků, novinářů a ostatní takzvané elity, které ovládly veřejný prostor“.

„Pluralita názorů téměř neexistuje, je tlak na názorovou jednosměrnost. Myslím, že Václav Havel se musí v hrobě obracet, pokud slyší, že pětikoalice chce dělat Havlovskou politiku. Kdo ví, jak vznikala naše porevoluční demokracie, ten také ví, že Václav Havel vždy důsledně prosazoval názorovou pluralitu. To se nyní neděje,“ říká Bobošíková s tím, že „politika jediné povolené ideologie vede do pekel“.

Od nové vlády pětikoalice nečeká v novém roce nic dobrého. Nejvíce jim vyčítá jejich boj s energetickou chudobou. Konkrétně jí vadí, že nebude plošně snižovat DPH za energie, ale pouze přispívat lidem v nouzi.

„Je to arogantní a papalášské. Plošné zdražení energií přece nelze dávat na roveň ztrátě práce nebo osiření. To bude takto vláda řešit i zdražování potravin nebo nájmy? Jsem zvědavá, podle jakých kritérií bude vláda vybírat pomocihodné občany. Aby nemuseli třeba zaškrtávat v dotazníku kolonku: S Evropskou unií na věčné časy a nikdy jinak,“ rýpla si Bobošíková do vlády Petra Fialy.

„Připomeňme, že vláda dne 29. prosince schválila plán na pomoc lidem a firmám postiženým vysokými cenami energií. Pětikoalice chce zvýšit příspěvek na bydlení, využít bude možné také mimořádnou okamžitou pomoc, pro podnikatele se rozšíří program Záruka v souvislosti s vynucenou změnou dodavatele energií. Adresná pomoc podle premiéra Petra Fialy méně zatíží státní rozpočet,“ uvádí dnes k tématu zahraniční redakce portálu snews.com.

„Místo plošné pomoci chceme pomáhat adresně, chceme pomáhat konkrétně a chceme se zaměřit přesně na ty lidi, kteří jsou postiženi energetickou chudobou,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ