DomůPolitika„Čekají nás těžké chvíle a ostuda jako v roce 2009.“ Fiala promluvil...

„Čekají nás těžké chvíle a ostuda jako v roce 2009.“ Fiala promluvil o plánech a schytal to

Lídr koalice SPOLU Petr Fiala v rozhovoru pro deník FORUM 24 prozradil, že do konce roku plánuje, zabývat se státním rozpočtem.

Fiala totiž považuje za klíčové, aby nedošlo k jeho schválení v té podobě, v jaké jej navrhla Babišova vláda. Z reakcí na sítích však vychází, že lidé od toho nic dobrého neočekávají.

Fiala tvrdí, že by navrhovaný rozpočet jen roztáčel spirálu inflace a vedl k dalšímu zdražování, proto považuje za klíčové, aby byl přepracován.

„To je prostě náš úkol. Chci všechny ujistit, že rozpočet s deficitem 376 miliard korun neschválíme. Ať už budeme ve vládě, nebo ještě v opozici, která má ale většinu,“ prohlásil Fiala.

Politik dodal, že jeho koalice má řadu návrhů, jak by se dalo ušetřit, a tedy deficit státního rozpočtu snížit.

„Musíme škrtnout určité typy neinvestičních dotací podnikatelským subjektům a hledat další úspory. Mnohem lépe by se to dělalo, kdybychom měli přístup k jednotlivým resortům, protože by ministři dostali za úkol najít rezervy. Musíme to udělat, i pokud ještě nebudeme ve vládě, protože prostě tenhle rozpočet je pro občany České republiky naprosto katastrofální. Vůbec nechápu, že vláda přichází s tak obrovským deficitem. Nedává to žádný smysl, nemohou se už odvolávat na proticovidová opatření a další věci,“ řekl Fiala s tím, že by jeho vláda na rozdíl od té Babišovy vládla tak, aby se dobře hospodařilo.

Zatímco někteří uživatelé Facebooku vyjádřili po přečtení rozhovoru naději, že Fialova vláda opravdu bude tak zodpovědná, jak slibuje, mnozí lidé se domnívají, že plněním svých slibů Fiala zemi naopak přivede k ještě horším výsledkům.

„Čekají nás těžké chvíle, až tenhle blb bude premiér. Do této doby jenom hloupě kritizoval, ale až bude muset dělat nějaká rozhodnutí, tak se máme na co těšit,“ reagoval David Vacek.„Těším se na ty úspory 120 mld,“ sarkasticky dodal Ondřej Strnad.„Tak doufám že uděláte ostudu v EU jako v roce 2009. Hádejte, kdo byl u moci? Tady se strašně rychle zapomíná,“ poznamenal Radim Radek.

Zločinecká Topolánkova vláda

Připomeňme, že v roce 2007 pod vedením Mirka Topolánka vládla v Česku vláda ODS, zelených a lidovců, která v roce 2009 přišla o důvěru ve Sněmovně. Pád Topolánkovy vlády se uskutečnil v době, kdy Česká republika předsedala v Evropské unii. Situace tehdy vyvolala vážné znepokojení mezi poslanci Evropského parlamentu ohledně následné funkčnosti českého předsednictví, a tedy i akceschopnosti celé EU.

Existuje řada důvodů, proč tato vládla padla, mezi nimiž hrálo velkou roli například to, že se vláda potýkala s řadou skandálů. Pokud jde konkrétně o ODS, strana nechvalně proslula například kvůli vazbám mezi vládnoucími politiky a lobbistickými skupinami, a také se nedokázala vypořádat s aférou poslanců Moravy a Tlustého.

Mezi dalšími příčiny pádu Topolánkovy vlády je to, že vláda podceňovala skutečnost, že se v Česku vyvíjí finanční a hospodářská krize, a tedy zaspala v rychlosti přijímání záchranných opatření.

„Topolánkův kabinet navíc zavedl regulační poplatky za návštěvu lékaře, pobyt v nemocnici, za recept, a také prosadil reformu řady sociálních dávek, která snížila porodné i příspěvky pro rodiče s dětmi, zavedla třírychlostní mateřskou dovolenou a zrušila nemocenskou za první tři dny nemoci,“ uvedla závěrem zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.