Bezpečnější schengen. Spuštění nových informačních systémů spěje do závěrečné fáze

FOTOGALERIE
Publikuje: David Bárta — 18. 11. 2022
Zdroj: Klára Dlubalová/MV-ČR (tiskový servis)
Úvodní stránka » Politika » Bezpečnější schengen. Spuštění nových informačních systémů spěje do závěrečné fáze

Větší bezpečnost v EU i lepší správa hranic, to slibuje spuštění nových informačních systémů, které spěje do závěrečné fáze.

Právě tato témata, kterým je větší bezpečnost v Evropské unii byla předmětem jednání Správní rady evropské agentury eu-LISA, která se ve dnech 16. – 17. listopadu 2022 sešla v Praze v rámci českého předsednictví EU. UdálostiExtra.cz o tom dnes informovala v tiskové zprávě mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Členové správní rady mluvili především o zavádění nových informačních systémů v programu interoperability. Jedním z nich je Systém vstupu/výstupu (EES) založený na automatické registraci cestujících ze zemí mimo EU na vnějších hranicích schengenu. Nahradí systém ručního razítkování pasů a přispěje k boji proti terorismu, protože bude obsahovat informace o předchozím odepření vstupu. Tématem diskuse byl i Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), Eurodac nebo Vízový informační systém. Pro úspěšné dokončení těchto projektů je klíčová spolupráce členských států, Evropské komise a evropských agentur Frontex, Europol i eu-LISA. „Věřím, že klíčové systémy programu interoperability se podaří uvést do provozu během roku 2023,“ řekl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy a eGovernmentu David Sláma.

V návaznosti na výroční konferenci eu-LISA, která proběhla v říjnu v Tallinnu ve spolupráci s českým předsednictvím v Radě EU, byla na programu jednání také příprava na převzetí systému e-CODEX. Ten má propojit vnitrostátní systémy za účelem provádění přeshraničních řízení v občanských a trestních věcech.

DŘÍVE JSME PSALI:

Na hraničním přechodě Lanžhot – Kúty policie zdvojnásobí kapacitu odbavování kamionů

Nikola Macáková — 05. 11. 2022
Od nedělní 22. hodiny policie na hraničním přechodu Lanžhot – Kúty mezi Slovenskou a Českou republikou zdvojnásobí kapacitu odbavení kamionů.

Evropská agentura eu-LISA letos slaví 10 let od svého založení. Během této doby hrála zásadní roli při vývoji a provozu rozsáhlých informačních systémů pro zajištění bezpečnosti EU a volného pohybu v schengenu. V souvislosti se zprovozněním nové generace Schengenského informačního systému, EES či ETIAS bude její úloha i nadále zásadní pro udržování bezpečnosti v EU,“ doplnila závěrem mluvčí resortu vnitra.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání