DomůPolitikaBabiš se vyjádřil ke své kandidatuře na prezidenta republiky. Zmínil i sběr...

Babiš se vyjádřil ke své kandidatuře na prezidenta republiky. Zmínil i sběr podpisů

Pro dosluhujícího premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše neskončily parlamentní volby vítězstvím a odchází do opozice. 

V poslední době tak dostává stále více a více, a více otázek ohledně své kandidatury na Hrad. Tentokrát se Babiš vyjádřil trošku konkrétněji a zmínil i sběr podpisů.

Babišovi pokládají otázky ohledně Hradu novináři, které však často odbývá, tentokrát se však přidala i jeho fanynka, které na kanálu YouTube dokonce odpověděl.

„Všichni se na to ptají, tak mě napadlo, že kdyby lidé začali sbírat petiční archy a bylo dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme. Teď to není téma,“ sdělil.

„Nutno podotknout, že novinářům svou kandidaturu sice nevyvrátil, ba naopak od něj zní i takové výroky, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že by jej za prezidenta volil či ho ke kandidatuře i vyzval,“ zmínila zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom rovněž informovala.

Kandidaturu nikdo zatím neohlásil, ale všichni, kteří se budou chtít boje o Hrad účastnit, musí své rozhodnutí sdělit a kandidátku odevzdat šestašedesát dní před dnem voleb. A ty se uskuteční v lednu 2023.

PSALI JSME: Babiš může po volbách kandidovat na Hrad

 

Podmínky pro kandidáta na prezidenta jsou takové, že musí jít o českého občana staršího 40 let, pokud získá souhlas 20 poslanců, nebo 10 senátorů, nebo petici za jeho kandidaturu podepíše 50 tisíc občanů ČR, kteří mohou volit.

Silný kandidát

A jaké jsou podle politologů Babišovy šance? Vůbec ne malé. Jak uvedl Právu sociolog Jan Herzmann, ten považuje Babiše za jednoho z nejsilnějších kandidátů. Sdělil, že postup do druhého kola by měl skoro jistý.

Některá česká média poukazují na nové perspektivy, které se po volbách otevřely před odstupujícím předsedou vlády v demisi Andrejem Babišem (ANO).

Může prý nyní kandidovat na prezidentský post a zřejmě tak učiní… má plnou podporu i prezidenta Zemana.

Herzmann považuje za silné kandidáty např. generála Petra Pavla, šéfa odborářů Josefa Středulu nebo předsedu STAN Víta Rakušana. Šanci podle něj mají i bývalí prezidentští kandidáti, dnes senátoři – Pavel Fischer nebo Marek Hilšer.

S podobným názorem ohledně Babišových šancí má i politolog Tomáš Lebeda. „Babiš vytváří veškeré pozitivní předpoklady k tomu, aby kandidovat mohl. Pokud v druhém kole narazí na někoho, kdo se dokáže rozkročit napříč ostře společensky vymezenými tábory, tak by měl ale Andrej Babiš problém,“ sdělil.

Odcházející premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že prezident Miloš Zeman by si přál jeho kandidaturu na Pražský hrad. Jestli se tak ale stane, musí rozhodnout hnutí ANO.

PSALI JSME: Prezident Zeman oznámil, že je připraven vrátit se do práce

 

„Prezident by si přál, abych kandidoval,“ podotkl Babiš s tím, že nejde o novou informaci. Prezident mu údajně o svém přání řekl již 10. října, když spolu jednali po volbách. Hned vzápětí hlavu českého státu odvezli do nemocnice.

Babiš v reakci na to uvedl, že se tím nezabývá, jelikož už je tu velmi mnoho kandidátů, kteří již dělají kampaň. „Postavíme nějakého kandidáta, ale nyní se musíme nějak konsolidovat,“ doplnil.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.

Nedaleko Golčova Jeníkova srazil vlak člověka, dalšího na Teplicku

Nehody na železnicích v neděli zaměstnaly záchranné složky. Vlak srazil člověka v kolejiště u Golčova Jeníkova, na Teplicku i v Karviné.