Dnešní situace s bouřkami je opět „na hraně,“ varují meteorologové

Publikuje: David Bárta — 09. 06. 2023
Zdroj: ČHMÚ
Úvodní stránka » Počasí » Dnešní situace s bouřkami je opět „na hraně,“ varují meteorologové

Český hydrometeorologický ústav aktuálně zvažuje vydat další výstrahu před blížícími se bouřkami v České republice.

Dnešní situace s bouřkami je opět „na hraně“ a váhali jsme, jestli vydat či nevydat výstrahu s nejnižším stupněm nebezpečí pro východ našeho území. Po konzultaci mezi pobočkami a i v návaznosti na včerejší den jsme se rozhodli zůstat zelení s tím, že budeme v případě potřeby reagovat během odpoledne,“ uvádí aktuálně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry se středem nad Maďarskem už teď přináší přeháňky a ojedinělé bouřky nad naše území. Místní přeháňky a bouřky se budou tvořit na téměř celém území ČR mimo severozápad, kde zůstane většinou polojasno. „Bouřky budou postupovat relativně pomalu a na některých místech se může vyskytnout několik bouřek za sebou. Podobně jako v předchozích dnech tedy hrozí srážkové úhrny kolem 25 mm za krátký čas. CAPE dosahuje hodnot kolem 2000 J/kg, takže nelze vyloučit ani menší kroupy nebo vrstvu malých krup Některé modely se shodují na čáře konvergence podél severní hranice Zlínského kraje, tam je ale naštěstí slabé nasycení. Horší by to bylo podél naší jihovýchodní hranice od Lanžhota až po Beskydy, tam už je nasycení silné a navíc sem ráno a dopoledne dorazil déšť i bouřky,“ uvádí ČHMÚ.

Popis obrázku: pravděpodobnost srážek kombinací různých modelů po 3 hodinách, čas je v UTC (tzn. 09:00 UTC je 11:00 SELČ). Zdroj: chmi.cz / tiskový servis

Největší pravděpodobnost silnějších bouřek je dnes v jihovýchodní polovině území, tedy zhruba od Novohradských hor po Jeseníky a dále na východ. „Zítra už se bouřky mohou vyskytnout na celém území, ale budou postupovat rychleji a tak se podle dnešních výpočtů zdá, že je riziko lokálních zatopení zítra menší,“ doplnil ČHMÚ.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu