DomůMagazínyŽlučník volá po změně stylu

Žlučník volá po změně stylu

Trápí vás po jídle říhání, škytání, zvracíte nebo máte neustále pocit plného břicha? Bolí vás v pravém podžebří, máte zažloutlá bělma, trpíte zácpou nebo naopak průjmy?

Máte téměř jistě podrážděný žlučník…

Pokud obtížemi trpíte v pravidelných či nepravidelných intervalech měsíce či léta a snažíte se bolesti tlumit pouze léky bez konzultace s lékaři, nevyhnete se potížím. Žlučníkový záchvat (kolika) už nelze „rozchodit“, je třeba okamžitá hospitalizace a zásah odborníka gastroenterologa, to potvrdí každý, kdo podobnou situaci zažil. Dojde při něm k ucpání vývodu žluče do střeva. Po konzumaci tučného jídla či jiných prohřešků v životním stylu musí tělo vylučovat vyšší množství žluči a tím se může dát do pohybu žlučníkový kámen. Kolika se bez varování opakuje a řešení je jediné: odstranění žlučníku (cholecystektomie).

Operace uleví a nemusí být ani tak náročná Po komplexním vyšetření a s ohledem na váš celkový zdravotní stav se lékař rozhodne k zákroku. Operace žlučníku jako každý chirurgický výkon probíhá v celkové narkóze a bez komplikací trvá asi 40 minut až hodinu. Operuje se laparoskopicky (zůstávají 4 malé řezy) či klasicky (operační jizva). Pacient bývá propuštěn do domácího léčení za 3–4 dny po laparoskopii a 6.–7. den po klasické operaci. V současné době existuje i třetí možnost: jednodenní chirurgie, kdy se odstranění žlučníku provede laparoskopicky, pacient je hospitalizován na specializovaném chirurgickém pracovišti přes noc a pokud to jeho stav umožňuje, odchází do domácího ošetření, kde by měl zůstat týden až 10 dní. Jednodenní chirurgie (ale i samotná laparoskopická metoda zákroku) zkracuje délku hospitalizace i rekonvalescence. Laparoskopie a další miniinvazivní léčebné techniky znamenají šetrnější průběh operace, méně bolesti a rychlejší návrat do běžného života.

Dieta, péče a zase dieta Pro úspěšnou léčbu a vaše zdraví je důležité dodržovat rady a pokyny ošetřujícího lékaře. Pečujte o svou pooperační jizvu (asi 3. den po zákroku ji sprchujte vlažnou vodou), udržujte ji v čistotě, dezinfikujte, ošetřujte hojivými mastmi, po zhojení pravidelně masírujte, aby se nevytvořila jizva. Ideální je domácí sádlo, bepanthen, měsíčková mast. 6–8 týdnů po zákroku omezujte tuky, jezte pravidelně v malých dávkách, jídlo pouze vařte či duste v páře, konzumujte bílá masa, sýry do 30 % tuku, rostlinné oleje a nenadýmavé pečivo. Dodržujte pitný režim (čaje, neperlivé vody, minerálky, ředěné přírodní džusy). Nakonec: proč nezůstat u nového životního stylu nastálo? Ulevíte zažívání, odlehčíte váhu. Jak se říká: všechno špatné je pro něco dobré. ☺

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.