Škorpioni jako pochoutka: odvážné chuťové dobrodružství

VIDEO
Publikuje: Nikola Macáková — 17. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Škorpioni jako pochoutka: odvážné chuťové dobrodružství

Svět gastronomie je plný neuvěřitelných a často nečekaných pochoutek, které se různí kulturami staly symbolem odvahy a exotiky.

Zatímco se na Západě lidé postupně snaží překonávat předsudky a ochutnávat hmyzí lahůdky, jako jsou červi a různí brouci, v některých kulturách se odvaha konzumovat nezvyklé pokrmy posouvá ještě dál. Zvláště v Číně a Pákistánu, kde se staly škorpioni, tyto jedovaté malé tvory, symbolem nejenom pokusů o nové chuťové zážitky, ale i kulinářské odvahy.

Čínská kuchyně je známá svou bohatostí a různorodostí. Mezi pokrmy, které by se v západních zemích mohly zdát až bizarní, patří právě škorpioni. Tyto malé tvory, jež můžeme spíše spojovat s ohrožením a jistou opatrností, zde získaly nový rozměr. Ve městech jako je Peking nebo Šanghaj můžete na trzích zahlédnout stánky nabízející výhradně škorpiony opékající se nad otevřeným ohněm. Osmnohonožci jsou nejčastěji nataženi na špejlích, které jsou pak vystaveny plamenům, a tím se zbaví jejich jedovatosti.

Dá se někdo Škorpion kebab?

Z Číny se objevilo šokující video z okamžiku, kdy žena sní živé škorpióny na tyčce.

Dívá se přímo do kamery a šťastně žvýká jeden po druhém drobné svíjející se hmyz. Živí štíři jsou v Číně součástí tradičního jídla a často se používají v čínské medicíně. Říká se, že když je sníte, v chladném počasí vám rozžhaví krev a vyléčí řadu onemocnění,“ píše portál Daily Mail.

Některé zdroje uvádějí, že konzumace škorpionů byla původně považována za léčebný pokrm, který pomáhal řešit různé zdravotní problémy. Vědecký výzkum však tuto teorii nepotvrzuje a zdá se, že škorpioni jsou v Číně spíše vnímáni jako lahůdka, která nabízí jedinečný chuťový zážitek. Díky křupavé kůži a výrazné chuti se stali oblíbeným pokrmem jak místních obyvatel, tak i odvážlivcům z řad turistů, kteří jsou ochotni vyzkoušet něco nového a netradičního.

Zvláštní je, že na některých místech v Číně existují speciální chovné farmy, které se věnují pěstování a chovu škorpionů určených pro lidskou konzumaci. Tyto farmy jsou vybaveny speciálními prostředky, aby zajistily, že škorpiony nejsou jedovatí a jsou vhodní pro lidskou spotřebu. Taková praxe však vyvolává etické otázky ohledně zacházení s živými tvory a potřeby chránit biodiverzitu.

Štíři jsou v některých částech Číny běžným pouličním občerstvením. Používají se také v tradiční medicíně, a v zemi jsou již více než 2000 let,“ uvádí k tématu portál Daily Mail.

Přes všechny kontroverze však nelze popřít, že konzumace škorpionů má v čínské kultuře své místo. Jejich chuťový profil je často popsán jako kombinace křupavosti a lehce oříškové chuti. Ačkoliv se může jednat o odvážný krok pro nezvyklý chuťový zážitek, je důležité respektovat různé kulinářské tradice a preference jednotlivých kultur.

Ovšem nejen Čína si udělala jméno v konzumaci škorpionů. I v Pákistánu má tato praktika své kořeny, a to v západní části země. Zde jsou štíři často sušeni a poté kouřeni, aby se získala specifická chuť a aroma. Tato tradice je dána nejen chuťovými preferencemi, ale také věroukou, že štíří maso má určité léčebné účinky a může například zlepšovat mužskou potenci.

Ačkoli je v Pákistánu tento druh způsobu, jak se „dostat do rauše“, velmi oblíbený, je nezákonný. Jde totiž o pro tělo nebezpečný proces, při kterém navíc dochází k týrání zvířat, upozorňuje Masala.

Závěrem lze říci, že konzumace škorpionů jako pochoutky je příkladem toho, jak se chuťové preference liší mezi kulturami a jak lidé vnímají a využívají různé druhy potravin. Zatímco někteří by mohli považovat tento zvyk za odvážný a exotický, jiní by mohli zdůraznit etické a environmentální důsledky takové praxe. Je však nezbytné dbát na respektování různých kulturních tradic a zároveň si klást otázky ohledně udržitelnosti a etiky v konzumaci potravin.

Použité zdroje: masala.com, Daily Mail, redakční informace a zdroje,
(redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu