2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůMagazínyPavel Šporcl natáčí na nové album ve světové premiéře Koncert č. 1...

Pavel Šporcl natáčí na nové album ve světové premiéře Koncert č. 1 C dur Jana Kubelíka

Jako další hold české houslové tradici a odkazu českých houslistů natáčí Pavel Šporcl ve Smetanově síni Obecního domu nové CD.

Po celosvětovém úspěchu předchozího alba Paganiniana spolupracuje opět s prestižním německým vydavatelstvím Hänssler Classic.

Pavel Šporcl se o odkaz českých houslistů stará dlouhodobě. Kromě toho, že hraje skladby svých předchůdců na koncertech, natočil např. pro Českou televizi dokumentární cyklus Moje houslové legendy. K zájmu o českou houslovou historii ho přivedl jeho profesor na HAMU Václav Snítil. Ten byl žákem slavného Jaroslava Kociana a sám velmi často hrál skladby českých houslistů Kubelíka, Kociana, Lauba, Ondříčka a dalších.

„S panem profesorem Snítilem jsem si často o skladbách a životech těchto slavných českých houslistů povídal. Jsem velmi rád, že právě ve Smetanově síni Obecního domu mohu společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Tomášem Braunerem natáčet světovou premiéru tohoto Kubelíkova koncertu. A je pro mě velkou poctou stát na stejném pódiu, na kterém Kubelík tento koncert v Praze hrál“.

Podle Šporclových slov je tento koncert velmi těžký a velmi speciální v tom, že Kubelík míchá dohromady různé hudební styly tehdejší doby. „Kubelík složil 6 houslových koncertů, já si vybral ten první. Myslel jsem si ale, že když houslista hraje skladbu jiného houslisty, že mu to půjde takříkajíc do prstů. V tomto případě je opak pravdou, v koncertu jsou velmi složitá a technicky náročná místa, dá se říct až nehouslová. Kubelík měl zjevně naprosto odlišnou ruku od té mé a já jsem se při nastudování tohoto krásného díla mnohdy hodně zapotil“.

Dirigent Tomáš Brauner k natáčení řekl: „V mnoha směrech je to pro mne poprvé. Poprvé natáčím dílo tohoto velkého českého houslisty a poprvé spolupracuji s Pavlem Šporclem. Jsem si jistý, že tento koncert promluví do světové houslové literatury a já jsem velmi vděčný, že se toho mohu zúčastnit“.

CD doplní nahrávka slavného Koncertu e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Po Šporclově provedení tohoto díla v londýnské Cadogan Hall napsal renomovaný kritik Robert Matthew-Walker, že to bylo „patrně nejlepší provedení tohoto koncertu, jaké jsem kdy slyšel“.

Nahrávka vzniká opět pro prestižní německé vydavatelství Hänssler Classic. Předchozí album Paganiniana, natočené v této spolupráci, se dočkalo velmi kladného přijetí a skvělých kritik u nás i ve světě a bylo nominováno na prestižní ocenění ICMA.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.