DomůMagazínyNápoj, který okamžitě snižuje krevní tlak, o co jde?

Nápoj, který okamžitě snižuje krevní tlak, o co jde?

Pravidelné pití černého čaje pomůže v boji s hypertenzí, oznámili aktuálně vědci ze Západoaustralské univerzity.

Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Odborníci prozkoumali vliv tohoto nápoje na muže a ženy se zvýšeným systolickým krevním tlakem. Účastníci experimentu pili denně tři šálky černého čaje nebo nápoje obsahujícího kofein a neobsahujícího flavonoidy. Jejich ukazatele byly hodnoceny před začátkem experimentu, v první den a také za tři a šest měsíců.

Vyšlo najevo, že čaj ve srovnání s druhým nápojem měl větší vliv na stabilizaci systolického a diastolického krevního tlaku. I když ve dne byly změny ukazatelů nepatrné, v noci se snižovaly o deset procent. Podobný efekt se projevil hned v první den experimentu a zachovával se v průběhu šest měsíců, nezáležel přitom na počáteční úrovni krevního tlaku ani na srdečním rytmu dobrovolníků. „Výsledky výzkumu ukazují, že jistá složka černého čaje kromě kofeinu může ovlivňovat rychlost změny krevního tlaku v noční době,“ píší v závěru autoři studie.

Vědci z Austrálie a Číny dříve zjistili nečekané následky hypertenze. Jak vyšlo najevo, u lidí pokročilého věku, kteří trpí hypertenzí, se zmenšují rozměry mozku a zvyšuje se nebezpečí demence. Čím dříve se tento stav projeví, tím větší je pravděpodobnost vývoje demence.

PSALI JSME: Hypertenze je v Česku stále častá, varují kardiologové

 

„Autoři se domnívají, že opatření na kontrolu nebo odročení vzniku vysokého krevního tlaku v mladším věku mohou snížit nebezpečí demence a že na to mají být zaměřeny zdravotnické screeningové programy,“ uvedla k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o tom informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.