2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůMagazínyLidé neumí zálohovat svá digitální data. Často o ně přijdou

Lidé neumí zálohovat svá digitální data. Často o ně přijdou

Každou sekundu je na světě ukraden víc než jeden mobil. Šance na zavirování počítače je jedna ku deseti.

Nešťastníci v mžiku přijdou o fotografie, videa, kontakty nebo pracovní složky. Až pak pochopí, že pravidelné zálohování má smysl.

Objem elektronických dat každého člověka strmě narůstá, ale jen málokdo si je také bezpečně uchovává. „Lidé nemají čas pravidelně zálohovat své důležité dokumenty, soubory, domácí videa nebo rodinné fotografie. Někteří pouze přenášejí data do počítače z mobilu, ve kterém je smažou. Jsou rádi, že se vyhnuli riziku ztráty telefonu, ale neuvědomí si, že i počítač se může porouchat, a oni o data přijdou. Jako jediná účinná prevence zachování elektronických dat proto funguje jejich pravidelné kopírování a ukládání na vícero zařízeních, případně i místech, kde budou i nadále po nečekané nehodě majiteli k dispozici,“ vysvětlil Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).

Papírové šanony a fotoalba, které schraňovali naši rodiče a prarodiče, v současnosti vystřídaly složky v digitální podobě. K jejich uchovávání mohou sloužit různá externí uložiště, která se liší především v kapacitě a rychlosti přenosu dat. „Nejmenší flash disk je vhodný pro snadné uložení důležitých dokumentů například na konci pracovního dne, je malý, skladný a dobře se s ním manipuluje. Externí disk může sloužit k archivaci velkého objemu dat, nabízí větší kapacitu než flash disk a lze ho dobře využít k úschově fotek a videí,“ popsal Martin Vodička.

Podle údajů serveru NationalDay365.com napadne jeden z 10 počítačů vir, který může poškodit jeho složky, a každou minutu je celosvětově odcizeno 100 chytrých telefonů. Přesto až 30 procent lidí přiznává, že si svá vzácná data nijak nezálohuje. „Zálohovat by se mělo ideálně každý den nebo po dokončení práce na počítači. To je samozřejmě pro většinu lidí nereálná představa. Navíc i pevné disky mohou být poruchové. Současným trendem jsou proto cloudová úložiště, která umožňují on-line přístup k uloženým datům z jakéhokoli přístroje připojeného k internetu. Cloudové služby velkých společností obvykle jednotlivcům nabízejí 15 GB volného místa zdarma, což bývá pro běžného uživatele dostačující, lidé s vyššími nároky si připlácejí. Některé firmy a stejně tak naše škola preferují pro sdílení a úpravu interních dat ve virtuálním prostředí vlastní infrastruktury, kde data nejsou ukládána na zařízení třetích stran. Při pravidelném zálohování je tato varianta bezpečnou alternativou moderního uchovávání dat,“ poukázal Martin Vodička.

Cenné momentky ze soukromého života nosí lidé především v mobilních telefonech. Riziko, že o telefon přijdou, je přitom obrovské. Ze statistik České pojišťovny BNP Paribas Cardif vyplývá, že ztrátu, krádež nebo utopení mobilního telefonu zažily dvě třetiny Čechů. „Osobní cloudové úložiště je možné využívat pomocí aplikace také v mobilu. Fotografie nebo videa se ihned po vytvoření automaticky zkopírují z telefonu do cloudu a autor si může být jist, že je neztratí. Ne každý však tomuto virtuálnímu systému důvěřuje. Ten, kdo v něm spatřuje ‚velkého bratra‘, může stejně dobře svá data pravidelně zálohovat ručně na pevné disky,“ dodal Martin Vodička.

Jako připomínka důležitosti archivace dat vznikl Světový den zálohování (World Backup Day), který připadá na 31. března. Každý rok, příznačně den před aprílem, si mohou lidé uvědomit, že cenná elektronická data ze soukromého i pracovního života mohou bez zálohy kdykoli nenávratně zmizet. „Ač jsme škola výpočetní techniky, jsou některé dokumenty, které archivujeme duplicitně. A to digitálně a zároveň i v té nejtradičnější listinné podobě. Ze zákona máme povinnost uchovávat například třídní výkazy 50 let a navzdory rychlému vývoji digitálního zálohování u tak podstatných dokumentů stále dlouhodobě nejlíp obstojí papír,“ uzavřel se smíchem Martin Vodička.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.