Jak vybrat kvalitní pánský holicí strojek aneb není holení, jako holení

Publikuje: David Bárta — 22. 06. 2023
Zdroj: dTest & redakce
Úvodní stránka » Magazíny » Jak vybrat kvalitní pánský holicí strojek aneb není holení, jako holení

Putování za kvalitním oholením je údělem každého muže. Existuje nepřeberné množství holicích strojků, jejichž výrobci slibují dokonalé výsledky.

Tématu správného výběru holícího strojku pro muže se již dříve věnovala spotřebitelská organizace dTest. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, podle čeho se rozhodovat a jak poznat ten nejlepší?

Holicí strojky vesměs holí dobře, bez ohledu na to, zda jsou planžetové nebo frézkové. Ty nejlepší jsou šetrné i k citlivé pokožce. S většinou je dokonce možné se holit i ve sprše, protože deklarují vodotěsnost. Problém je, že ne vždy musí tvrzení výrobců platit. Tři z testovaných modelů sice vodotěsnost slibovaly, ale voda se do nich během testů dostala.

Muž při holení, ilustrační foto/grafika (kresba). Zdroj: GDJ ze služby PixaBay

Spousta mužů dnes upřednostňuje holení na mokro pomocí žiletky. Vynikající výsledky i nízká pořizovací cena jsou samozřejmě velice výmluvným argumentem, ovšem z dlouhodobého hlediska náklady rostou. Elektrické holicí strojky mají vyšší pořizovací cenu, ale minimální náklady na další provoz. V zásadě existují dva základní typy lišící se holicím systémem.

Planžetový holicí strojek

Tento typ využívá prostý a přitom účinný princip. Rovná holící plocha je překryta planžetou se spoustou malých otvorů. Jednotlivé vousy těmito otvory projdou a následně jsou ustřiženy ze strany na stranu se pohybujícími břity.

Nejjednodušší modely mají pouze jednu planžetu, pokročilejší pak mohou mít i dvě až tři pohyblivé planžety, pro lepší kopírování tvarů obličeje. Všeobecně se má za to, že je tento systém účinnější zejména při holení kratších vousů, dobrých výsledků dosahuje především v oblasti brady a krku.

Frézkový holicí strojek

Tento systém je známý především svými charakteristickými hlavicemi zajišťujícími kopírování povrchu obličeje. Dnes je nejrozšířenější typ se třemi hlavicemi. Uvnitř každé z nich se nachází rotující břit, který se stará o holení.

Tyto strojky jsou efektivní především při použití na delší či vlnité typy vousů. Vede si dobře především při holení tváří a krku.

Těsní, nebo netěsní?

Planžetové i frézkové modely se dnes už dostávají na trh i ve vodotěsném provedení, a je tak možné holit se přímo ve sprše. Že se jedná o vodotěsný model, lze poznat podle značky tekoucího kohoutku nebo sprchy na obalu. V případě kohoutku je možné namočit hlavici, ale už ne tělo, u symbolu sprchy pak je možné namočit celé zařízení. Ovšem jak ukázaly naše testy, ne každý takto označený výrobek je skutečně vodotěsný – do některých navzdory deklarované vodotěsnosti voda zatekla. Při koupi takovýchto strojků je tedy potřeba postupovat opatrně.

Bez podráždění

Během použití elektrických holicích strojků může hrozit podráždění pokožky a tahání vousů. Výsledkem jsou pak nepříjemné skvrny na tváři a na krku. Některé modely jsou proto vybaveny automatickým dávkovačem gelu, který proceduru usnadňuje a brání podráždění. Vodotěsné holicí strojky lze použít i v kombinaci s gelem nebo pěnou.

Čištění

Údržba je nedílnou součástí životnosti holicího strojku. Klasicky se využívá čistícího štětečku. Některé modely jsou však už dnes vybaveny samočistící funkcí (tzv. Clean&Charge), která po zapojení do stanice začne strojek nejen nabíjet, ale i čistit hlavice, případně lze u vodotěsných modelů omýt přímo pod tekoucí vodou.

Napájení

Elektrické holicí strojky jsou napájeny třemi způsoby:

  • Bateriové modely využívají běžné energetické články a hodí se do míst, kde nemáte možnost strojek zapojit do elektrické sítě. Jsou ideální na kempování, ovšem využití běžných článků je nepraktické a výhodnější je pořídit spíše nabíjecí baterie.
  • Akumulátorové modely využívají integrovaného akumulátoru, který je vždy vložen do nabíjecího modulu. Ideální na doma i na cesty. Doba nabíjení je relativně krátká a energie vystačí i na několik procedur.

Síťové napájení zpravidla zaručí nižší pořizovací cenu strojků, které jsou napájeny přímo ze sítě. Je však potřeba mít vždy po ruce zástrčku a v cizině myslet na to, že je třeba použít i speciální adaptér,“ dodává závěrem dTest.

-db, -red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu