DomůMagazínyHudba léčí

Hudba léčí

Zmínky o léčebných účincích hudby jsou již v biblickém Starém zákoně, kde David léčil harfou deprese krále Saula.

Benefiční koncert na podporu pacientů s ALS a jejich rodin, který se uskutečnil po třetí v Pražské křižovatce, nese tento fenomén hrdě dál. Tradiční akce, jejíž výtěžek poputuje na osobní asistenci pro pacienty a pomoc pro pečující, si letos připomíná heslo nejvíc vystihující to, co spojuje pacienty s ALS a jejich blízké:

Láska! Odhodlání! Přátelství! Bojovníci!

Spolek Alsa přes sedm let sdružuje odborníky a profesionály se zájmem o amyotrofickou laterární sklerózu čili ALS. Jednou z činností spolku je i osvěta, pomocí které se snaží dostat do povědomí veřejnosti informace o této nevyléčitelné chorobě. Ta postihuje motorické neurony mozku a míchy. Večerem v kostele sv. Anny provázela moderátorka a ambasadorka Alsy – Daniela Písařovicová a vystupovali Ondřej Gregor Brzobohatý, Lenka Dusilová, Ondřej Ruml, Tamara Klusová, David Kraus, Annamária d’Almeida, Kateřina Pechová, kapela Jamaron, Pavel Batěk a Projekt Salomé.

Pacienti, kterým lékaři diagnostikují amyotrofickou laterární sklerózu, ztrácejí postupně schopnost ovládat svůj svalový aparát. Brzy si sami neporadí a potřebují konstantní péči. „Alsa vznikla na půdě Neurologické kliniky VFN a jejím podnětem byla nulová následná péče o nemocné s ALS. Na rozdíl od jiných onemocnění v té době pro pacienty s ALS neexistovala žádná zastupující pacientská organizace,“ vysvětluje ředitelka spolku AlsaEva Bezuchová.

Podpořit pacienty a jejich blízké přišla i známá česká zpěvačka a devítinásobná držitelka výročních cen Anděl, Lenka Dusilová, pro níž je hudba neodmyslitelnou součástí života. „Moje zkušenost s léčivou mocí hudby je v podstatě celoživotní a hudba mě v mnoha temných obdobích zachraňuje a můžu skrz ni odplavovat smutky a tíhy a sdílet svoje zkušenosti. Účastním se projektů, se kterými rezonuji a cítím, že můžu pomoct je zviditelnit a získat pro ně prostředky,“ svěřuje se talentovaná Lenka Dusilová.

Mezi jednotlivými hudebními vystoupeními měli účastníci možnost shlédnout medailonky o některých pacientech, které má spolek ve své péči. Když se řekne ALS, stále mnoho lidí neví, kam nemoc zařadit. A už vůbec si nedokážou představit, jak vypadá denní režim takového pacienta, či co obnáší péče o něj. Tu často poskytují jeho nejbližší, protože na zaplacení profesionálního pečovatele mnohdy nejsou peníze. „Pokud někomu diagnostikují ALS, první linii péče poskytuje rodina. Často ale dochází k tomu, že zapomene pečovat sama o sebe nebo vůbec neví, jak si nastavit rodinný režim. Celkově je péče o ALS pacienta velmi nákladná, a kromě pomůcek a úprav bytu vydává rodina nemalé peníze za vitamíny a suplementy. Pečujícím se mnohdy nedostává potřebné pomoci, nebo si myslí, že vše zvládnou sami. To často vede k syndromu vyhoření. Naším úkolem je tedy pečovat nejen o pacienty, ale také o jejich partnery a nejbližší,“ říká Monika Kekrtová, jednatelka spolku Alsa.

Již tradiční součástí programu bylo vystoupení Ondřeje Gregora Brzobohatého, který Alse pomáhá dlouhodobě. „Koncerty pro Alsu jsou vždycky krásné a neobyčejné. Myslím si, že je to energií, kterou publikum dokáže vytvořit. Všichni totiž víme, proč tu jsme – na podporu lidí, se kterými se osud nemazlil a kteří přesto bojují dál. Jsem rád, že jim mohu pomoci něčím, co denně pomáhá mě – hudbou. Díky ní jsem prakticky den, co den připojen na nabíječku, takže mé životní baterky nikdy neslábnou,“ komentuje hudební skladatel, zpěvák a textař Brzobohatý.

Hlavním cílem benefičního koncertu bylo vybrat peníze potřebné na bezprostřední pomoc pacientům. „Z příspěvků hradíme pomůcky, rekondiční pobyty nebo individuální péči přímo v domovech nemocných. Domácí péče výrazně zvyšuje kvalitu života, který mu ještě zbývá. Přispět lze také formou DMS, nebo pravidelně, měsíčně stanovenou částkou na jeden z našich účtů,“ objasňuje formu pomoci Monika Kekrtová.

Alsu nepodporují pouze jednotlivci, ale celé společnosti. Jedním takovým sponzorem je sázková kancelář Fortuna„Fortuna je fotbalová firma a zajímá nás vše, co se kolem tohoto sportu děje. Na jedné akci jsem měl možnost poznat Vladimíra Mikuláše (pacient s ALS, fyzioterapeut fotbalové reprezentace) a to v době, kdy nebylo na první pohled jasné, jaké životní výzvě Vladimír čelí. Postupem času jsme se dozvídali stále víc a s tím i poznali spolek Alsa. Když jsme zjistili, jakou práci spolek odvádí, museli jsme zareagovat. Stát se generálním partnerem byl přirozený vývoj situace. Je pro nás radost Alsu pomáhat zviditelnit ale i finančně podpořit,“ vysvětluje generální ředitel společnosti, David Vaněk.

Koncert byl jako každý rok doplněn i o křest charitativního kalendáře, který vznikal letos na jaře pod taktovkou české fotografky Alžběty Jungrové, a který spolek Alsa připravuje již šestým rokem ve spolupráci se známým výrobcem fotoproduktů CEWE. Letos se focení kromě ambasadorů zúčastnili i pacienti – s Taťjanou Medveckou se fotil Martin Přecechtěl a s Janou Plodkovou uvidíte v kalendáři Tomáše Hrubého.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.