Co je osciloskop?

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: Jana Malá — 01. 08. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Co je osciloskop?

Osciloskop je jedním ze základních elektronických nástrojů. Tato zařízení jsou nejčastěji v digitální verzi, která nabízí spoustu funkcí.

Na co si dát při nákupu pozor?

Co je digitální osciloskop?
Je to přístroj, který dokáže vykreslit napětí v závislosti na čase. Pokud má dva vstupní kanály, může vytvářet XY grafy, tj. jedno napětí proti druhému. Toto zobrazení napětí – na obrazovce, nikoli na stupnici voltmetru – umožňuje mnohem přesnější diagnostiku elektronického systému. Přezdívka „digitální“ znamená, že napětí je vzorkováno, tedy měřeno v přesně definovaných časových intervalech, a tyto vzorky jsou následně digitalizovány vestavěným analogově-digitálním převodníkem. Vhodný řídicí systém je zobrazuje na obrazovce, obvykle LCD. Dřívější analogové osciloskopy měly speciální trubici, ve které vstupní napětí vychylovalo elektronový paprsek. Převod testovaného signálu do digitální podoby přináší řadu výhod. Za prvé, sekvence vzorků může být uložena do paměti a poté přehrána kdykoli jindy. Lze je také zpracovat, například filtrovat, nebo z nich vypočítat amplitudová a fázová spektra. K tomu slouží rychlá Fourierova transformace (FFT). 

K čemu je osciloskop užitečný?
V případě analogových obvodů můžeme pomocí osciloskopu zobrazit zkreslení způsobená systémem nebo je zachytit na spektrálním diagramu. Můžete také měřit amplitudu signálů, frekvenci, vyhodnocovat jejich tvar, vypočítat efektivní hodnotu nebo měřit zpoždění. Po spojení s generátorem signálu lze pomocí osciloskopu https://www.tme.eu/cz/katalog/digitalni-osciloskopy_112665/ vykreslit amplitudové charakteristiky, které jsou klíčové pro posouzení frekvenční charakteristiky. 

Pro ty, kteří se zabývají digitálními obvody, je osciloskop také nepostradatelným nástrojem. Umožňuje měřit dobu náběhu a poklesu signálu, jeho minimální a maximální hodnotu, stejně jako frekvenci, pracovní cyklus a časový posun mezi dvěma signály. Díky tomu snadno zjistíte příčinu nefunkčnosti zařízení, pokud se nachází v hardwaru, nikoli v softwaru.

Jaké jsou základní parametry osciloskopu?
Na trhu máme mnoho různých osciloskopů, každý s jinými parametry. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější, které ovlivňují cenu a použitelnost zařízení. Maximální vzorkovací frekvence se vyjadřuje ve vzorcích za sekundu. Dnešní levné osciloskopy dosahují 100MSa/s nebo 200MSa/s. Ty dražší už počítají miliardy vzorků za vteřinu, například 4GSa/s. Na této hodnotě závisí maximální frekvence analyzovaného signálu a přesnost jeho zobrazení na obrazovce. Na tme.eu najdete celou řadu součástek. Více než 500 000 položek skladem.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu