2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůMagazínyMiro Šmajda nafotil unikátní kalendář s 13 osobnostmi na podporu boje proti domácímu...

Miro Šmajda nafotil unikátní kalendář s 13 osobnostmi na podporu boje proti domácímu násilí

Muzikant a také fotograf Miro Šmajda nafotil unikátní kalendář s 13 V.I.P. osobnostmi na podporu boje proti domácímu násilí.

Nechybí Vondráčková, Mottlová, Decastelo, Dvořák, David ani Troška!

Charitativní kalendář s tématem domácího násilí Nadačního fondu „Klíč k úsměvu“ představila v prostorách pražského Restaurantu Střelecký ostrov zakladatelka fondu Iveta Maurerová, nositelka titulu MISS ČESKÉ REPUBLIKY 2018. Spolu s ní pokřtili kalendář i osobnosti, které se na vzniku kalendáře podílely.

Kalendář pro nadační fond Klíč k úsměvu, který řeší otázky domácího násilí a snaží se pomáhat jeho obětem, nafotil a připravil rockový zpěvák a fotograf Miro Šmajda, bývalý finalista pěvecké soutěže superstar. Rolí kmotrů se ujali Lucie Vondráčková, Dominik Turza alias DJ Roxtar, Miroslav Hrabě, Michal Kavalčík, dále Valentina Armandi, Hani Al-Robay a Jaroslav Kozár.

Podpořit přišli Martin Maxa a Ina Urbanová.

„Ještě před nedávnem jsem teprve nadační fond zakládala. Rodiče mi dodali odvahu a podporovali mně. Vždy jsem chtěla mít nějakou charitativní organizaci a toto téma bylo pro mě jasnou volbou. Nejlépe se pomáhá tam, kde to člověk sám zažije… Není to vždy jednoduché, ale já chci těmto lidem dodat sílu a energii a ukázat jim, že nebýt toho, že jsem tenkrát z domácího násilí neodešla, nikdy bych si neplnila své sny,“ říká Iveta Maurerová.

Podle ní je především nejdůležitější si vůbec uvědomit, že něco takového vůbec zažíváte

„Protože lidé ani nemusí vědět, že to co prožívají ve vztahu či doma není až tak normální. A takových takových případů kolem nás je rozhodně celá řada,“ dodala kráska.

Zde přinášíme také krátký rozhovor s autorem fotografií, muzikantem a fotografem Miro Šmajdou:

Miro, máš nějaké zkušenosti ty sám nebo někdo ve tvém okolí s domácím násilím?

Bohužel ano. Bylo to hodně nepříjemné, bylo hrozně těžké s tím něco dělat, protože na jednu stranu si ty psychicky týrané osoby uvědomovaly, že se to děje, no na druhou stranu bohužel tu dotyčnou v slepé víře chránili, takže to byl začarovaný kruh.

Jaké pro tebe bylo vytvářet celý tento projekt a být tím stvořitelem kalendáře?

Byla pro mě čest mít možnost svou částí a kreativitou přispět k vzniku něčeho, co opravdu může pomoct. Jak osvětově, motivačně, tak i finančně, z výtěžku z prodeje.

Jak vnímáš tuhle problematiku ty?

I když se o tom dnes začíná mluvit více otevřeně, pořád mám pocit, že je jednodušší o tom mluvit teoreticky než pak činit kroky v praxi. Proto je potřeba tuhle problematiku řešit, a já jsem určitě i dál otevřený dalším podobným projektům. Důležité je, aby ti, kdo jsou oběťmi domácího násilí a nemusí jít jen o ženy, ale i o muže nebo seniory, ale i děti, o tom mluvili a nenechali si to líbit. Vždy se najdou cesty, komu se svěřit, minimálně existují i různé linky důvěry, přátelé, sousedé…

V kalendáři máš i ty svou fotografii, jak ses vlastně ty sám vyfotil?

Při účasti ostatních moc fajn kolegů z produkce na tomto kalendáři si zakladatelka nadace a strůjkyně nápadu Ivet Maurerová uvědomila, že potřebuje, aby byl součástí aspoň jeden cvok, tak mě poprosila ať se cvaknu taky. Takže po dvojité kávě, nasvícení a připravení scény v ateliéru, jsem se cvaknul na samospoušť. (smích)

Tento kalendář nese tváře třinácti známých osobností, jsou jimi: Lucie Vondráčková, Michal David, Zdeněk Troška, Eva Decastelo, Monika Leová, Miroslav Hrabě, Barbora Mottlová, Aneta Kernová, Jan Musil, Michal Kavalčík, Miro Šmajda, Jiří Dvořák a Dominik Turza alias DJ Roxtar. Konceptem kalendáře jsou jednotlivá tetování s motivem vyjádřit obětem domácího násilí pomoc a naději.

S kým se ti nejlépe spolupracovalo?

Se všemi, s každým jinak a byla to skvělá, pohodová, někdy i veselá práce. Poznal jsem některé ty osobnosti tak, jak jsem je do té doby neznal. Moc si toho vážím a moc jim děkuji za to, že s námi do toho šly.

Rozhovor vedla Iveta Maureová.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.