Češi mají poslední dny na to, aby připravili střechy na zimu

Publikuje: David Bárta — 09. 12. 2022
Zdroj: Denisa Cingelová
Úvodní stránka » Magazíny » Češi mají poslední dny na to, aby připravili střechy na zimu

Sníh, zima a mráz, vlhkost nebo zátěž z ledové pokrývky. To jsou nejčastější zdroje problémů na střechách domů během zimního období.

I když bydlíte v nižší nadmořské výšce a několik posledních mírných zim vás uchlácholilo k přesvědčení, že vaše střecha zimu bez problémů zvládne, neměli byste podcenit její důkladnou kontrolu před prvním sněžením. Právě ta vám může v budoucnu ušetřit peníze a mnoho starostí.

Čím je střecha méně připravená na zimu a následné tání, tím mohou vznikat vyšší. Tato úměra většinou platí,“ domnívá se profesionální pokrývač Jiří Liška. Spoustu lidí si podle něj neuvědomuje například to, že Česko v posledních letech častěji trápí nárazovější vítr. „Denně vidíme, že jsou u nás obecně špatně zajištěné střechy proti větru. Například tašky jsou často jen položené bez upevnění. Přitom stačí přidat příchytky, které tašku zajistí za lať, nebo tašku prostě přišroubovat,“ dodává Liška.

Jak tedy zajistit střechu na zimu, aby zůstala bezpečná a funkční? Odborníci radí, že základem je kontrola napadaného nepořádku v okapech a na samotné střeše. „Pokud zjistíme, že jsou tašky poškozené je lepší je úplně vyměnit, což vůbec není nákladná investice,“ říká Stanislav Maryška a doplňuje, že se stejnou pečlivostí je třeba překontrolovat i okapy, úžlabí, kde se sníh usazuje, střešní okna nebo vikýře. „Okapy plné listí, mechů nebo větví neplní svoji funkci, voda z nich pak teče ven proudem a způsobuje další problémy,“ dodává.

Samostatnou kapitolou jsou pak sněhové zábrany. Padající a sjíždějící sníh totiž může poškodit nejen okapy, okolí domu, zaparkovaná auta, ale hlavně ohrožuje chodce. Michal Ponec ze společnosti Betonpres, která vyrábí tašky na střechy a střešní doplňky včetně zábran proti sesuvu sněhu, doporučuje sněhové zábrany, rozražeče a sněholamy. „Jsou vhodné minimálně nad vchodem, veřejnými komunikacemi nebo přímo nad vyústěním odvětrávání, kde může dojít k poškození odvětrávací tvarovky,“ říká Ponec. Sněhové zábrany si lze nainstalovat svépomocí, ale Ponec doporučuje tuto práci raději přenechat odborníkům, kteří jsou zvyklí na práce ve výškách. Důležité je při instalaci pak dbát na to, aby tašky pod držáky sněhových zábran byly vždy ukotveny k lati.

Velice doporučuji například mřížový sněholam, který je vysoce účinný proti sesuvům sněhu. Pro dosažení maximální odolnosti je ocelový držák žárově zinkován a následně ošetřen vrstvou práškové barvy aplikované za vysokých teplot. Ideální je pak použít tento sněholam v kombinaci se s protisněhovými háky,“ vyjmenovává Ponec. „Mřížový sněholam jde také nahradit sněholamem s dřevěnou kulatinou, který se hodně používá třeba v horských oblastech a je estetičtější. Výhodou našeho systému Betonpres pak je, že vzpěry sněholamů se montují na unikátní držáky, které rozkládají zatížení po celé délce tašky,“ uzavírá.

Vždy je hlavně potřeba zajistit, aby do střechy neteklo a voda se tak nedostávala do dřevěných nosných konstrukcí, které tím degradují. „Když toto zanedbáme může dojít k fatálním následkům, kdy střecha nemusí vydržet nápor těžkého mokrého sněhu a zbortí se,“ upozorňuje Michal Ponec.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu