DomůMagazínyAdvent je tu! Jak vyrobit dekorace, které vdechnou domovu vánoční atmosféru?

Advent je tu! Jak vyrobit dekorace, které vdechnou domovu vánoční atmosféru?

Advent začíná v neděli 28. listopadu – právě k tomuto datu se ve většině českých domácností objeví první vánoční výzdoba.

Adventní věnce jsou jednou z prvních vánočních dekorací, kterou si Češi své byty vyzdobí. Následovány jsou svícny, hvězdami, andělíčky a dalšími typicky vánočními dekoracemi.

Vánoční stromky, adventní věnce, svíčky, ozdoby a dekorace – to jsou věci, bez kterých si většina českých domácností Vánoce neumí představit a utrácí za ně tisíce. Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2017 se víc než 80 procent Čechů neobejde bez stromku. Kromě něj má 80 procent Čechů doma i adventní věnec a 72 procent dává svícen na stůl. Spousta z nich navíc mění vánoční výzdobu podle aktuálních trendů. Ne všichni ale najdou v supermarketech to, co hledají. Nejen pro ně může být řešením výroba vlastních dekorací. „Věnec se čtyřmi svíčkami patří bez pochyby k jednomu ze základních symbolů adventu. Co neděle, to jeden zažehnutý plamínek. Ale i něco tak tradičního, jako je adventní věnec, se může dočkat kreativních inovací. Do naší nabídky jsme zařadili proutěné věnce v různých velikostech. Přírodní i barvené proutí si své využití najde nejenom v době vánoční. Takový fortelný proutěný korpus může sloužit několik let a několik sezon. Na jaře ho stačí dozdobit například vaječnými skořápkami nebo peříčky a použít znovu. Navíc udržitelnost je v posledních letech jedním z hlavních témat společnosti, takže proč ho nepromítnout i do výroby vánočních dekorací,“ řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Jednoduchost, střídmost, přírodní materiály a skandinávský styl – to jsou hlavní trendy letošních Vánoc. Letos navíc zažívá boom i znovuobjevená technika macramé. „Macramé neboli drhání není žádná novinka. Jedná se o velmi starou techniku tvorby šperků a dekorací pomocí uzlíků. Její popularita roste i proto, že ji zvládne i úplný začátečník. Vyrobit touto technikou je možné takřka cokoli – od bytových dekorací, originálních závěsů do okna až po vánoční ozdoby. Skvěle vypadá v kombinaci se dřevěnými komponenty,“ uvedla Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz.

NÁVODY NA VÁNOČNÍ DEKORACE HOTOVÉ ZA PÁR MINUT

Minimalistický adventní věnec

Co budete potřebovat: Bílý proutěný základ na věnce, stříbrné rolničky, stříbrný tenký drát, dřevěné korálky červené – 4 balení, tavná pistole, štípací kleště.

Postup: Nejprve si rozvrhneme umístění svíček, které bude určovat finální podobu věnce. Můžete je rozmístit tradičně symetricky nebo na jednu stranu. Vezmeme si čtyři balení dřevěných červených korálků s vlasci, na kterých jsou navlečeny, a odstřihneme konce. Naměříme si, kam jednotlivé svazky korálků umístíme, aby byly symetrické. Pomocí tavné pistole je pak na dané místo přilepíme. Stačí vždy lepidlo dát jen na první, cca prostřední a poslední korálek. Uštípneme si cca 30 cm drátku a navlečeme na něj rolničky tak, aby mezi sebou měly vždy cca 3 cm rozestup. Rolničku na jejím místě připevníme zatočením drátku. Poté, co všechny rolničky navlékneme, drátek pomuchláme, aby měl nepravidelný tvar. Drátek s rolničkovým trsem pak na obou stranách provlékneme mezi proutí věnce.

Nejjednodušší svícen na světě

Co budete potřebovat: Proutěný základ na věnce tmavý 20cm, dřevěný výřez sněhová vločka, dřevěný výřez hvězda, tavná pistole.

Postup: Pomocí tavné pistole přilepíte dřevěné výseky na věnec a je hotovo.

Světýlka na celou zimu

Co budete potřebovat: Dřevěný výsek sněhová vločka – 2 balení, smirkový papír, sklenice, svíčka, tavná pistole.

Postup: Vezměte si dostatečně velkou sklenici, která se vejde mezi 4 vločky, a dobře ji odmastěte. V místě, kde se bude vločka sklenice dotýkat, lehce povrch poškrábejte pomocí smirkového papíru. Naneste na dřevěný výsek lepidlo z tavné pistole a pevně přimáčkněte.

Vánoční hvězda

Co budete potřebovat: Dřevěný rám kruh, dřevěný rám hvězda, macramé příze přírodní 3mm, macramé příze Bobbiny se zlatou nitkou 5mm, akrylové barvy, štětec, tavná pistole, nůžky.

Postup: Namícháme si odstín barvy pro kruhový základ – v našem případě je to cihlová červená. Pomocí štětce barvu rovnoměrně naneseme po celém kruhu. Po zaschnutí barvy na kruh nalepíme hvězdu. Použít můžeme tavnou pistoli nebo lepidlo na dřevo. Do spodní části, kterou na kruhu vymezuje hvězda, upevníme macramé přízi. Připravíme si 20 kusů cca 50 cm dlouhých špagátů přírodní příze, které přeložíme na půl a připevníme pomocí liščí smyčky. Mezi ně můžeme připevnit i několik špagátů z příze se zlatou nitkou, která dodá zajímavý efekt. Špagáty zastřihneme do stejné roviny a je to.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sopranistka Lenka Graf se spojila s Jaroslavem Svěceným v modlitbě Ave Maria

Ave Maria je oblíbeným textem hudebníků všech epoch. Nyní se dočkala další verze v podání sopranistky Lenky Graf a houslisty J. Svěceného.

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.