Syndrom explodující hlavy aneb diagnózy, které vás rozhodně nepotěší

Publikuje: David Bárta — 25. 06. 2022
Úvodní stránka » Kokteil » Syndrom explodující hlavy aneb diagnózy, které vás rozhodně nepotěší

Nemocí je na celém světě spousta a pokud jsme zdraví, může se nám to zdát skoro jako velký zázrak.

Každý přece něco má – a když to není nic vážného, tak je to aspoň alergie nebo třeba častější bolesti hlavy. Existují ale i nemoci, které skutečně vynikají svou bizarností. Které to jsou a jak se projevují?

Syndrom explodující hlavy
Tato nemoc patří mezi skupinu problémů zvaných parasomnie, tedy jevů, které jsou spojeny se spánkem. Postižený má nepříjemné potíže, které se projevují tak, že slyší hlasité zvuky připomínající exploze, výstřely, ale také zvuky bubnů, činelů, zvonek nebo bzučák. Jde tedy v podstatě o sluchové halucinace, které se ale zcela specificky ozývají v okamžiku, kdy člověk usne, nebo se probouzí. Taková porucha je tedy relativně neškodná, ale dovede být dost nepříjemná. Zkuste se vžít do kůže někoho, kdo touto poruchou trpí. Usínáte, všude je klid, a najednou vás doslova vytrhne ze snění ohlušující rána. Mnozí také kromě nepříjemného zvukového efektu spatří při explozi záblesk světla, cítí teplo nebo mravenčení. Tato porucha se u některých lidí objevuje jen na pár dnů nebo týdnů, u někoho přetrvává měsíce, ale co je způsobuje, vědci stále netuší.

Syndrom cizího přízvuku
Pokud by najednou některý z vašich přátel začal zničehonic mluvit s cizím přízvukem, asi byste mu nevěřili, že to nedělá schválně. I když to zní dost bizarně, rozhodně byste v takovém případě měli zpozornět, protože se může jednat o vedlejší projev mrtvice nebo jiného poškození mozku. Objevují se náhlé změny v intonaci, řečových vzorcích nebo výslovnosti, takže se na první pohled zdá, že někdo si jen snaží hrát na cizince. Nesprávně vyslovuje slabiky, používá nesprávná slova, nebo dává přízvuk na velmi netypická místa. Příznaky mohou přetrvávat někdy i celé roky a je třeba tento stav léčit s pomocí logopeda.

Syndrom nesynchronizovaného 24hodinového rytmu
Jde o neurologickou spánkovou poruchu, která se projevuje jako chronické denní zpoždění přirozeného spánkového rytmu. To znamená například to, že doba bdění a spánku bývá primárně delší než 24 hodin a odmítá se přizpůsobit vnějšímu světelným podmínkám, které většinu lidí nastavují správně na systém střídání dne a noci.

Většinou se každý den doba usínání a probouzení opozdí o další hodinu či dvě, takže se takový člověk stále více dostává mimo rytmus, ve kterém žije zbytek společnosti. To samozřejmě vede k tomu, že není schopen fungovat ve škole, zaměstnání ani v běžném společenském životě.

Jenže člověk se chtě nechtě přizpůsobit musí, a to znamená na jedné straně noční nespavost, na straně druhé pak nadměrnou denní únavu a všudypřítomný stres. Nemožnost spánku v normálním čase navíc způsobuje rozhození cirkadiánních rytmů, což způsobuje poruchy metabolismu nebo sekrece hormonů potřebných pro kvalitní život.

Na vině je v tomto případě genetická abnormalita ovlivňující specifické oblasti mozku. Typická je zejména pro slepce, ale mezi postiženými může být i řada normálně vidících lidí. Projevit se může v jakémkoli věku nedá se úspěšně léčit, byť se některé projevy dají zmírňovat.

Syndrom dobrého jídla
Vzácná porucha bývá následkem poranění pravého čelního laloku, nádoru nebo ischemické cévní mozkové příhody. Takoví pacienti trpí intenzivním a iracionálním strachem z nekvalitní stravy a obsedantním zájmem o dobré jídlo. Z takových lidí se nutně stávají náruživý gurmáni, kteří nemluví o ničem jiném než o jídle, vaření a restauracích. V podstatě se může jednat až o posedlost, která vede k celkové změně chování i životních priorit. Neznamená to však zároveň, že by byla nutně spojena se zvýšenou chutí k jídlu.

Zdroj: (rd.com)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu