10 filmových reálných kulis z Hvězdných válek: prozkoumejte skutečná místa natáčení

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 17. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Kokteil » 10 filmových reálných kulis z Hvězdných válek: prozkoumejte skutečná místa natáčení

Patříte také mezi oddané fanoušky Hvězdných válek? Objevte skutečná místa Hvězdných válek, která můžete navštívit po celém světě!

Věděli jste, že po celém světě existují unikátní místa, kde se legendární filmy tvořily? Od rozlehlých pouští a sekvojových lesů v USA přes impozantní paláce a ledovcová jezera v Itálii až po tajuplné tropické ostrovy v Thajsku či na Maledivách. Zde je seznam deseti ohromujících míst, kde se natáčely Hvězdné války, která můžete zařadit na svůj seznam cestovatelských zážitků.

Star Wars (česky původně též Hvězdné války) je americká multimediální franšíza žánru space opera, vytvořená Georgem Lucasem. Její hlavní částí je devítidílná řada celovečerních filmů, ke které se postupně přidala další díla,“ uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Franšíza vznikla v roce 1977 uvedením prvního filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, který se stal celosvětovým popkulturním fenoménem. V dalších letech jej následovaly sequely Impérium vrací úder (1980) a Návrat Jediů (1983), které společně tvoří původní trilogii. Tzv. prequelová trilogie, která byla vydána na přelomu 20. a 21. století, zahrnuje snímky Skrytá hrozba (1999), Klony útočí (2002) a Pomsta Sithů (2005), a dějově předchází původním třem filmům. Po další přestávce začala vznikat tzv. sequelová trilogie, dějově navazující na původní trilogii. Její první snímek Síla se probouzí byl uveden v roce 2015, následován byl roku 2017 filmem Poslední z Jediů a v roce 2019 závěrečnou epizodou hlavní ságy, snímkem Vzestup Skywalkera. Všech devět vydaných filmů bylo nominováno na Oscary a zaznamenalo značný komerční úspěch. K odvozeným snímkům patří animované Klonové války (2008) a dvojice hraných, tzv. antologických filmů Rogue One (2016) a Solo (2018),“ píše se dále na Wikipedii.

Série Star Wars zahrnuje produkty i v dalších mediálních oblastech, jako jsou romány, televizní seriály, videohry a komiksy, které společně významně rozšiřují celý fikční svět.

Původním distributorem filmů, které produkovala společnost Lucasfilm (vlastněná Lucasem), bylo studio 20th Century Fox. V roce 2012 byl Lucasfilm odkoupen mediálním konglomerátem The Walt Disney Company, pod jehož vedením začala vznikat tzv. sequelová trilogie. Součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu,“ dodává v krátkém výpisu internetová encyklopedie.

Sci-fi, kosmická loď. Zdroj: ejakob ze služby PixaBay

 1. Národní park Údolí smrti, Spojené státy
  George Lucas využil národní park Death Valley v Kalifornii k natáčení scén z pouštní planety Tatooine ve filmu Nová naděje. Oblast mezi Mohavskou pouští a Sierrou Nevadou použil pro scénu, v níž se Obi-Wan Kenobi poprvé setkává s Lukem Skywalkerem, R2-D2 a C-3PO. Kaňon Twenty Mule Team v Údolí smrti byl také použit pro natáčení scény, v níž R2-D2 a C-3PO cestují k Jabbovu místu ve filmu Návrat Jediho. Není divu, že si vybral právě tuto lokalitu. Temně rudá poušť má skutečně jedinečnou atmosféru a jednoznačně splňuje představu vyprahlé planety kdesi daleko ve vesmíru.
 2. Lenno, Itálie
  Můžete navštívit stejné útočiště u jezera, kde se Anakin Skywalker a Padmé Amidala ukryli ve filmu Klony útočí. George Lucas natáčel scény ve vile del Balbainello v italském Lennu s výhledem na jezero Como. Zde se také odehrávala svatba Anakina a Padmé ve filmu Klony útočí. Vila byla původně postavena v roce 1787 jako klášter a v roce 1988 se stala součástí italského národního fondu. Jde o luxusní místo s jedinečnou atmosférou. Svatbu by tam jistě toužil mít kde kdo z nás.
 3. Tunisko
  Několik míst natáčení Hvězdných válek se nachází v Tunisku, severoafrické zemi, která hraničí se Středozemním mořem i se Saharou. Hôtel Sidi Driss v Matmatat-Al-Qadimal byl použit jako dětský domov Luka Skywalkera (Larsova usedlost) ve filmu Nová naděje. V roce 2000 se sem vrátily scény z natáčení filmu Klony útočí. Nyní je známý jako “hotel Hvězdných válek”, a když budete večeřet v hotelové restauraci, budete jíst v jídelně rodiny Larsových. George Lucas využíval různá místa v Tunisku také k natáčení scén z pouštní planety Tatooine. Stará mešita v přístavním městě Ajim byla použita pro natáčení exteriérů domu Obi-Wana Kenobiho a město bylo také místem, kde se ve filmu Nová naděje nacházel vesmírný přístav Mos Eisley. Pouštní atmosféra společně s jedinečnou architekturou zde působí skutečně jedinečně a vyvolává dojem nadpozemského místa.
 4. Grindelwald, Švýcarsko
  Velkolepé hory Grindelwaldu byly kulisou mnoha míst natáčení Hvězdných válek, včetně filmů Útok klonů a Pomsta Sithů. Tyto úchvatné zasněžené vrcholky štáb použil také pro planetu Alderaan, domov princezny Leiy.
 5. Tikal, Guatemala
  Ruiny Tikalu, starobylého města v deštném pralese guatemalského národního parku Tikal, inspirovaly George Lucase, který využil tyto mayské ruiny jako exteriér Massassiho základny, velitelství Aliance rebelů, ve filmu Nová naděje. Tikal je jedním z největších archeologických center mayské civilizace a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Na první pohled působí toto starobylé město jako z jiné civilizace a zasazení Hvězdných válek do těchto úchvatných exteriér dodává filmům zase kus krásy a duchaplnosti.
 6. Plaza de España, Španělsko
  George Lucas použil nádherné náměstí Plaza de España v Seville jako exteriér pro Theed na Naboo. Nádhernou architekturu poznáte ze scény, kdy Anakin a Padmé procházejí náměstím ve filmu Klony útočí. Děje se tak předtím, než se ukryjí v Jezerní zemi (Lenno v Itálii). Romantické exteriéry skvěle doplňují vztah mladých hrdinů a vytváří jedinečnou atmosféru.
 7. Zátoka Phang Nga v Thajsku
  Vydejte se do snové zátoky Phang Nga v Thajsku a možná poznáte Kashyyyk, rodiště Chewbaccy. Zátoka Phang Nga se nachází mezi ostrovem Phuket a thajskou pevninou a je součástí národního parku Ao Phang Nga. Najdete zde stejné smaragdové, vodní vápencové útesy, mangrovové lesy a písečné ostrovy, jaké jste viděli ve filmu Pomsta Sithů.
 8. Dubrovník, Chorvatsko
  Režisér Rian Johnson použil pobřežní město Dubrovník jako místo natáčení filmu Star Wars Canto Bight, honosného města na planetě Cantonica. Poznáte ho ze scén z filmu Poslední Jediové, kde Finn, Rose a BB-8 míří do kasina. Jejich úkolem je najít mistra luštiče kódů, který by vyřadil hyperprostorovou sledovací zbraň Prvního řádu.
 9. Atol Laamu na Maledivách
  Atol Laamu je soubor tropických ostrovů lemovaných třpytivě tyrkysovými vodami a korálovými útesy na Maledivách. Režisér Gareth Edwards si vybral Gan a Berasdhoo (dva velké ostrovy) jako lokaci pro Scarif, odlehlý ostrov ve Vnějším okruhu. Povstalecká aliance vnikne na imperiální základnu na tropické planetě Scarif, aby ukradla plány Hvězdy smrti ve filmu Rogue One: Příběh Hvězdných válek.
 10. Národní park Redwood, Spojené státy
  Navštivte národní park Redwood v Kalifornii a možná poznáte lesní měsíc Endor. Byl to domov Ewoků ve filmu Návrat Jediho. Štáb Hvězdných válek natáčel v sekvojových hájích v okrese Marin County několik scén, včetně přepadení Ewoků. Poblíž Marin County najdete také Skywalker Ranch, filmový ranč George Lucase.

Mezi další zajímavé a známé lokality, které si tvůrci filmu zvolili patří bez pochyby také Královský palác v Casertě (Itálie), Skellig Michael (Irsko) či známá sopka Etna (Itálie).

Star Wars – film. Zdroj: gromit15 ze služby PixaBay

Seriál Star Wars se natáčel v několika filmových ateliérech a na různých místech po celém světě. Hlavními místy natáčení pro různé části série byly:

 1. Elstree Studios, Spojené království: původní trilogie Star Wars (Epizoda IV: Nová naděje, Epizoda V: Impérium vrací úder, Epizoda VI: Návrat Jediho) byla natáčena v britských Elstree Studios v letech 1976-1982.
 2. Pinewood Studios, Spojené království: některé části původní trilogie i nová trilogie (Epizoda VII: Síla se probouzí, Epizoda VIII: Poslední z Jediů, Epizoda IX: Vzestup Skywalkera) byly natáčeny v Pinewood Studios, které se také nacházejí ve Spojeném království.
 3. Shepperton Studios, Spojené království: některé scény z prequelové trilogie (Epizoda I: Skrytá hrozba, Epizoda II: Klony útočí, Epizoda III: Pomsta Sithů) byly natáčeny v Shepperton Studios ve Spojeném království.
 4. Tunisko: některé scény z původní trilogie byly natáčeny na poušti v Tunesku, což bylo použito pro planety Tatooine.
 5. Dubrovník, Chorvatsko: některé scény z Epizody VIII: Poslední z Jediů byly natáčeny v Dubrovníku.

Toto jsou jen některá z míst, kde se Star Wars natáčel. Filmy série byly natáčeny na mnoha dalších místech po celém světě, a některé scény byly vytvořeny pomocí nejrůznějších digitálních efektů a greenscreenu. Natáčení a produkce Star Wars byly velmi rozsáhlé a rozmanité.

Kosmická loď – Star Wars. Zdroj: p2722754 ze služby PixaBay

Série Star Wars je známá pro mnoho prvků, které ji dělají poutavou a zajímavou z pohledu diváků, režisérů a tvůrců. Některé z těchto prvků zahrnují:

Z pohledu diváka:

 1. Epický svět: Star Wars představuje bohatý a rozsáhlý fiktivní vesmír s různými druhy planet, postavami a kulturami. Diváci mají možnost prozkoumat různé světy a dobrodružství.
 2. Ikonické postavy: Postavy jako Luke Skywalker, Princess Leia, Darth Vader, Yoda a mnoho dalších se staly ikonami filmové historie a zůstaly v srdcích diváků po desetiletí.
 3. Morální dilemata: Star Wars často zkoumá morální dilemata a konflikty, které mohou být velmi poutavé pro diváky. Témata, jako je dobro a zlo, síla a temnota, jsou častými motivy.
 4. Vizuální efekty: Série Star Wars byla průkopníkem v oblasti vizuálních efektů a speciálních efektů, což přineslo do kinematografie něco zcela nového a ohromujícího.

Z pohledu režiséra a tvůrců:

 1. Kreativní svoboda: Tvůrci Star Wars měli širokou kreativní svobodu při vytváření tohoto unikátního světa, což jim umožnilo zkoumat různé žánry, témata a postavy.
 2. Technologický pokrok: Star Wars hrál důležitou roli v rozvoji filmové technologie, zejména pokud jde o speciální efekty, zvukové efekty a animaci. Tvůrci série byli vždy otevřeni vývoji nových technologií.
 3. Stálý vliv: Star Wars se stala kulturní ikonou a má stálý vliv na populární kulturu. To umožňuje tvůrcům série nadále rozvíjet a rozšiřovat svět Star Wars novými projekty a rozšířeným vesmírem.
 4. Silná fanouškovská základna: Star Wars má vášnivou a oddanou fanouškovskou základnu, což poskytuje tvůrcům zpětnou vazbu, inspiraci a podporu při tvorbě nových projektů.

Star Wars. Zdroj: p2722754 ze služby PixaBay

Celkově lze říci, že Hvězdné války byly úspěšné díky kombinaci silných příběhů, vizuálních efektů, ikonických postav a bohatého světa, které oslovilo diváky i tvůrce. To všechno tvoří jedinečný a poutavý svět a početnou rodinu Star Wars.

Použité zdroje: zajimavaevropa.cz, roadaffair.com, Wikipedia (Star Wars), redakční zdroje a informace, internet (Al),
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání