Koronavirus ovládl české dezinformační weby. Terčem číslo jedna byla Evropská unie

Odeslal: Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú. Kategorie: Hlavní zprávy, COVID-19 06.08.2020 0 Komentář(ů)
Koronavirus ovládl české dezinformační weby. Terčem číslo jedna byla Evropská unie
© Autorská práva: #pixabay.com
COVID-19 v Česku aktuálně, ilustrační foto
Mediálním tématem číslo jedna byl v první polovině roku koronavirus. Českým alternativním a dezinformačním webům posloužil jako zdroj inspirace pro konspirační teorie nebo jako argument pro kritiku údajné neschopnosti Evropské unie. Vyplývá to ze studie organizace Prague Security Studies Institute. “Konspirace se netýkaly České republiky, protože je snazší je ověřit,” říká její programový manažer Jonáš Syrovátka.

Přes 2500 článků na téma COVID-19 si mohli fanoušci alternativních informací od začátku března do konce května přečíst na osmi českých webech, které jsou spojovány s šířením dezinformací a zavádějícího obsahu. Jmenovitě jde o stránky AC24, Aeronet, Česko Aktuálně, Důležité 24, Nová Republika, Protiproud, Zvědavec a českou pobočku ruské informační agentury Sputnik. 

Největší podíl článků na sledované téma patří webu Sputnik. Ten jich publikoval 1600. Nižší počet publikovaných článků na ostatních serverech však neznamená menší zájem webu o téma, ale souvisí s tím, že na nich obecně vychází méně textů. „Míra pozornosti byla u většiny sledovaných webů relativně podobná,“ píše se ve studii.

Organizace Prague Security Studies Institute tyto články, které tvoří více než polovinu z celkového tehdejšího obsahu zmíněných webů, analyzovala. Zjistila, že je lze rozdělit do tří kategorií: 1. články o vývoji situace 2. texty o zahraničních reakcích na pandemii a 3. konspirační teorie.

Ruský zázrak

V první kategorii se objevují z velké části články zaměřené na vývoj situace v České republice. Jde například o informace o počtech nakažených, zavádění a následném rozvolňování restriktivních opatření nebo o dopadech pandemie na českou ekonomiku. Tyto články byly podle výzkumníků ve většině případů pouze informativní a neobsahovaly příliš sporných tvrzení. 

Pozornost alternativních webů si získal i vir samotný, konkrétně jeho vlastnosti a vývoj potenciální vakcíny. Tato témata byla častokrát doplněna o výroky ruských a čínských vědců. Zároveň se objevovala především na serveru Sputnik CZ, který je přímo napojen na ruský Kreml. 

Druhou kategorii, texty o tom, jak pandemii zvládají v zahraničí, tvoří především kritika Evropské unie. Ta „byla vykreslována jako zbytečná instituce, jenž kvůli své těžkopádnosti nezvládla včas reagovat na nastupující pandemii a nedokázala pomoci členským státům“.

Svůj kritický podíl však získaly také Spojené státy nebo Slovensko. Zatímco USA podle webů pandemii nezvládly a byly sobecké v otázce mezinárodní pomoci, slovenská vláda byla kritizována hlavně v souvislosti s premiérem Igorem Matovičem. Jeho osobní vlastnosti měly totiž údajně zhoršovat tamní situaci.

Jan Žabka

Související příspěvky

Autor článku

Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú.
Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú. Ústav nezávislé žurnalistiky je nezisková organizace zabývající se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Jehož články jsou publikovány na portále HlidaciPes.org

Napsat komentář