Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových stavbách

Odeslal: Redakce Kategorie: Politika 26.07.2020 0 Líbí 0 Komentář(ů)
Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových stavbách
© Autorská práva: #kdu.cz / official website
Senátorka Šárka Jelínková
Velmi perné dva jednací dny mají za sebou senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Na 25. schůzi Senátu byli mimořádně aktivní. Nejprve iniciovali prohlášení směrem k vládě, že by lidé v karanténě kvůli koronaviru neměli být kráceni na volebním právu.

Informovala o tom KDU-ČSL s tím, že podle senátorky Šárky Jelínkové má ministerstvo vnitra připravit takové řešení, které by umožnilo lidem v karanténě volit.

Vláda nepřipravila včas legislativní řešení, které by zavedlo např. korespondenční hlasování, které by mohlo v současné situaci pomoci lidem uplatnit své ústavní právo volit,“ sdělila Jelínková.

Podle lidoveckých senátorek a senátorů může omezení aktivního volebního práva vést nejen k ovlivnění volebního výsledku, ale také k hrozícím následným stížnostem a žalobám, které by zcela jistě mohly zpochybnit výsledek voleb.

A to si nikdo z nás přeci nemůže přát,“ doplnila Jelínková.

Senát dále vrátil Sněmovně návrh na výstavbu dálnic. Podle senátora Václava Hampla jde o hodně ošklivý legislativní paskvil, který nepovede ke zrychlení výstavby, ale nakonec ji zpomalí. „Nemáme analýzu toho, proč se přijímá tato novela zákona o liniových stavbách," doplnila ho senátorka Jitka Seitlová.

Podle jejích slov není možné, aby dotčené obce, ale i občané byly v případě plánovaných liniových staveb stavěny před hotovou věc. Seitlová proto připravila pozměňující návrhy s cílem posílit informovanost obcí, dalších dotčených subjektů a občanů o možnosti alespoň připomínkovat návrh rozvojového plánu.

Můj návrh ukládá ministerstvu povinnost zaslat elektronicky všem obcím informaci o počátku lhůty možnosti připomínkování (datovými schránkami). Pro informování právnických a fyzických osob navrhuji povinnost ministerstva zajistit sdělením celoplošným veřejnoprávním sdělovacím médiem,“ sdělila Jelínková.

Prvním čtením prošel také návrh zákona senátora Lumíra Kantora, v němž navrhuje profesní komoru porodních asistentek. Komora by podle Kantora měla asistentkám přinést především větší respekt a nezávislost, rodičkám pak více bezpečí.

Porodní asistentky jsou samostatné ženy, které jsou schopné rozhodovat o spoustě věcí,“ podotkl Kantor s tím, že dnes tuto profesní skupinu brzdí omezený rozsah kompetencí.

Pravidla by se podle senátora mohla postupně rozvolnit, ale nejprve především sjednotit, což by mělo být jedním z úkolů komory.

Autor článku

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář