Orlice v noci vystoupala na 3. povodňový stupeň. Jak vypadá situace v Česku?

Odeslal: Redakce Kategorie: Hlavní zprávy, Počasí 30.06.2020 0 Líbí 0 Komentář(ů)
Orlice v noci vystoupala na 3. povodňový stupeň. Jak vypadá situace v Česku?
© Autorská práva: #pixabay.com by Hermann
Záplavy, ilustrační foto
Během noci hladina Orlice v Týništi nad Orlicí vystoupala na 3. povodňový stupeň, na kterém setrvává i nyní. Naopak na Vysočině začaly hladiny klesat. Svratka klesla na 2. stupeň. Na jihu Moravy některé řeky zůstávají na prvním povodňovém stupni, na Pardubicku většina řek již opadla.

Aktuálně o situaci informoval server Sputnik Česká republika. Podívejte se na aktuální situaci v Česku na základě informací Českého hydrometeorologického ústavu a povodí řek.

Královehradecký kraj

Orlice v Týništi nad Orlicí v noci vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity, na které se hladina drží i ráno. Na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí byl zaznamenán druhý stupeň. V 6:00 klesly na 1. stupeň povodňové aktivity řeky Kněžna v Rychnově nad Kněžnou a Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí. Hladiny řek stouply kvůli silným dešťům v noci na pondělí a v pondělí.

Vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr uvedl, že v noci na úterý v Královehradeckém kraji již nepršelo.

Průtoky v horních částech zasažených vodních toků jsou již na poklesu. K vzestupu průtoku bude odpoledne vlivem postupu zvýšených průtoků docházet na Tiché Orlici,“ uvedl Petr.

Orlice v Týništi nad Orlicí ráno vystoupala na 374 centimetrů, hranici třetího stupně tak převyšovala o čtyři centimetry. Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí byla na 289 centimetrech, od třetího stupně ji dělilo 21 centimetrů.

Na Rychnovsku hasiči v pondělí zasahovali u několika desítek událostí. Šlo především o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů nebo rozvoz pytlů s pískem. Vodu hasiči odčerpávali v Černíkovicích, Vamberku, Rychnově nad Kněžnou – Lipovce, Dlouhé Vsi, Rovni, Česticích, Lupenici, Kvasinách a Doudlebách nad Orlicí.

Pardubický kraj

Po pondělních deštěch již hladiny na většině řek klesly. Na druhém stupni jsou nadále Chrudimka v Nemošicích a Novohradka v Úhřeticích. Nejnižší stupeň platí na Loučné v Cerekvici nad Loučnou a v Dašicích a Chrudimce v Přemilově. V pondělí řeky znovu zaplavily Dolní Roveň a Dolní Ředice. Voda pronikla do suterénů domů a zahrad, vyplavila také sklepy a garáže.

Povodí Labe uvádí, že hladiny většiny toků v kraji budou dnes nadále klesat. Průtok se dopoledne může zvýšit na dolní Chrudimce a Tiché Orlici. Zvýšená hladina Labe by neměla překročit první povodňový stupeň.

Jihomoravský kraj

Na jihu Moravy některé hladiny řek zůstaly na prvním povodňovém stupni, v kraji již neprší a hladiny klesají.

V pondělí dopoledne byla na druhém stupni Křetínka v Prostředním Poříčí na Blanensku, v 18:00 dosáhla 110 centimetrů. Přes noc klesala a nadále klesá. Na odtoku z boskovické přehrady je na prvním stupni řeka Bělá, kde je stav také setrvalý.

Od pondělního odpoledne je na prvním stupni i Svratka ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Před půlnocí řeka vystoupala na 221 centimetrů. V Brně-Poříčí je stav na Svratce po regulaci Brněnskou přehradou setrvalý.

Pro severní část Jihomoravského kraje nadále platí výstraha hydrometeorologického ústavu.

Olomoucký kraj

Rozvodněná Třebůvka v Lošticích klesla ráno již na druhý stupeň, nejvyšší stupeň tu platil celou noc. Pohotovost nadále platí na Oslavě v Dlouhé Loučce a na Romži v Polkovicích. Toky v kraji nyní mají setrvalou tendenci nebo klesají.

Na Romži v Polkovicích se ve tři ráno hladina dostala na třetí povodňový stupeň, v 6:00 voda začala klesat. Oslava v Dlouhé Loučce je již na hranici mezi prvním a druhým stupněm, stav je setrvalý. Třebůvka na druhý stupeň klesla před 7:00.

Na Olomoucku nadále na pěti místech platí první povodňový stupeň. Jde například o Moravskou Sázavu v Lupěné a Oskavu v Uničově, hladiny však klesají.

Hladiny řek v Olomouckém kraji začaly stoupat v pondělí kvůli vydatným dešťům. Hasiči čerpali vodu a čistily toky.

Kraj Vysočina

Hladiny v kraji po pondělních deštích v noci na dnešek klesaly. Po půlnoci Svratka v Dalečíně klesla na druhý stupeň. Pohotovost okolo šesté ráno platila i na Svratce v Borovnici. První stupeň byl ráno zaznamenán na 11 měřících stanicích.

V Dalečíně Svratka v pondělí vystoupala o více než metr, dostala se až na 195 centimetrů. Ráno klesla na 163 cm.

První stupeň dnes ráno platil na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou, Sázavě, Pohledských Dvořácích u Havlíčkova Brodu, Chlístově a ve Světlé nad Sázavou. Bdělost byla také na Šlapance v Mírovce u Havlíčkova Brodu, na Želivce v obci Želiv, na Řečici a na řece Jihlavě v Ptáčově. Na prvním stupni je také Oslava v Dolních Borech a Mostištích.

Author

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář