Palivový kombinát spustil na Mostecku nový unikátní biotechnologický systém čištění důlních vod

Odeslal: Vladislava Raffalová Kategorie: TIP redakce 26.06.2020 0 Líbí 0 Komentář(ů)
Palivový kombinát spustil na Mostecku nový unikátní biotechnologický systém čištění důlních vod
© Autorská práva: #kr-ustecky.cz / oficial website
V Mariánských Radčicích u Mostu byl slavnostně zahájen provoz Biotechnologického systému pro čištění důlních vod.
V Mariánských Radčicích u Mostu byl slavnostně zahájen provoz Biotechnologického systému pro čištění důlních vod. Palivový kombinát Ústí (PKÚ), státní podnik uvedl do provozu unikátní čistírnu, jejímž cílem je zajistit stabilní nízkonákladový způsob čištění důlních vod s využitím fyzikálně-chemických a biologických procesů, které se běžně vyskytují v přírodních mokřadních ekosystémech. Aktuálně o tom informoval ústecký Krajský úřad na svém webu.

Jedná se o unikátní řešení čerpání a čištění důlních vod, které se skládá ze sedmi nádrží – šest je usazovacích a čistících a sedmá nádrž je stabilizační a dočišťovací,“ uvedl Walter Fiedler, ředitel PKÚ. Na slavnostní zprovoznění Biotechnologického systému se přijel podívat i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Je to vskutku pěkná ukázka rekultivace místní krajiny,“ pochvaloval si hejtman.

Stavba trvala více než rok a byla hrazena z Programu určeného na odstraňování starých ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji (tzv. 15 ekomiliard).

Palivový kombinát Ústí zajišťuje čerpání a čištění důlních vod v této lokalitě od roku 2004 v rámci nutného odvodňování Mostecké pánve. Biotechnologický systém byl vybudován společností Eurovia CS, a. s. ve spolupráci se společností Herkul, a. s.

Author

Vladislava Raffalová
Vladislava Raffalová Redaktorka a novinářka internetového zpravodajského serveru UdálostiExtra.cz .

Napsat komentář