Vědci odhalili období maximální nakažlivosti koronaviru

Odeslal: Redakce Kategorie: COVID-19 14.06.2020 0 Líbí 0 Komentář(ů)
Vědci odhalili období maximální nakažlivosti koronaviru
© Autorská práva: #pixabay.com by fernandozhiminaicela
Covid-19 aktuálně, ilustrační foto
Nakažlivost koronavirem nejaktivněji probíhá v prvních dnech onemocnění, na brífinku to oznámila epidemioložka a technická ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) v boji proti covid-19 Maria Van Kerkhove.

Když vycházíme z omezených údajů, které právě teď máme k dispozici, můžeme říct, že mnoho virusových částic lidský organismus obsahuje, když se začínají rozvíjet symptomy, v samotném počátku onemocnění,“ uvedla epidemioložka.

Podle předběžných výsledků výzkumů v USA a Německu lidé s lehkými nebo mírnými symptomy nemoci covid-19 jsou nakažliví v průběhu osmi až devíti dnů od onemocnění. Při těžším průběhu nemoci jsou nakažliví mnohém déle, poznamenává ředitelka.

O něco dříve mluvila o tom, že lidé bez symptomů koronavirus šíří jen ve velmi vzácných případech. Mnozí zdravotníci tuto myšlenku zpochybnili, Van Kerkhova k tomu uvedla, že takové případy jsou v globálním měřítku velmi vzácné. Podle ní většina známých případů nákazy proběhla, když nemocní se symptomy předali virus vzdušnou a kapénkovou cestou.

Covid-19 v Česku

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v rozhovoru pro Právo uvedla, že virus tady s námi stále je.

Podle ní se však vyskytuje v menších ohniscích, kde se daří trasovat kontakty a hlídat, aby nedošlo k dalšímu nekontrolovanému šíření.

Byť výskyt viru je nízký a omezený na jednotlivá ohniska jen v některých regionech, opatření je nutné a moudré dodržovat v celé republice. Riziko stále není nulové,“ uvedla hygienička a dodala, že nás teprve čeká zátěžová zkouška v podobě volného pohybu přes hranice.

Rážová také uvedla, že v posledních dnech se zlepšila situace v Praze, kde se objevují dohledatelné případy k původním ohniskům, kterých je v hlavním městě čtyři až pět. Má jít o stavby, dvě ubytovny a zařízení pečující o seniory. Poté následuje Moravskoslezský kraj a Brno. Epidemioložka také uvedla, že se virus znovu objevil na Pelhřimovsku a Českokrumlovsku, v Českých Budějovicích, Písku nebo Kutné Hoře. Informoval o tom server Sputnik Česká republika.

Author

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář