Swartwings: Jsme na mzdovém dně a ztrácíme miliony. Potřebujeme pomoc státu

Odeslal: Redakce Kategorie: Hlavní zprávy, Ekonomika 03.06.2020 0 Líbí 0 Komentář(ů)
Swartwings: Jsme na mzdovém dně a ztrácíme miliony. Potřebujeme pomoc státu
© Autorská práva: Anna Zvereva from Tallinn, Estonia / CC BY-SA 2.0
SmartWings, OK-TSA, Boeing 737-8S3, ilustrační foto
Letecká společnost Smartwings se kvůli protikoronavirovým opatřením dostala na mzdové dno, ztrácí miliony a může začít propouštět. Informaci mediím potvrdil spolumajitel a předseda představenstva skupiny Smartwings Jiří Šimáně.

Podle jeho slov před koronavirovou krizí byl Smartwings „zdravý”, ale současně přichází o 100 milionů korun měsíčně. Zavedená opatření donutila společnost se dohodnout s lessory na snížení splátek a zároveň snížit všem zaměstnancům mzdy.

„Teď jsme se dostali na mzdové dno, další fází už by muselo být propouštění,” uvedl doslovně Šimáně s tím, že dohoda s lessory umožní firmě „žít” ještě několik měsíců.

Ale v letošním roce firma nenahradí loňský objem letů, míní Šimáně. Nestane tak údajně ani v příští sezoně.

Myslíme si, že bychom letos mohli odlétat asi 45 procent loňského roku a příští sezonu by to mohlo být zhruba 60 procent,” uvedl.

Firma podle něj má byznys plán, který chce nejprve projednat s ministerstvem dopravy, a spoléhá se na podporu státu ve formě úvěru či záruky za něj. Šimáně přitom zdůrazňuje, že jde o úvěr čtyřikrát menší ve srovnání s úvěry, které dostaly jiné letecké společnosti ve vztahu k přepraveným cestujícím. Jako záruku nabízí Smartwings státu svoje akcie, část z nich ale firma má zastavené u bank, které ji úvěry už poskytly.

Dostali jsme se do této situace nikoliv vlastní vinou, a proto si myslíme, že by nám měl stát pomoci. A to bez ohledu na to, zda jsme či nejsme strategickou firmou,” podotkl v rozhovoru a dále dodal, že „kdyby se záchrana nepovedla, tak stát investuje do svého”.

Připomeňme, že český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dříve uvedl, že v rámci pomoci Smartwings by stát mohl koupit až stoprocentní podíl v letecké společnosti. Rozhodnout se však má do konce června.

Podle slov ministra by musel být odkup společnosti na úrovni stoprocentního podílu za částku, která se blíží nule. I tak by ale stát vyšla záchrana společnosti na miliardy korun!

Author

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář