Střet zájmů Andreje Babiše změní pravidla pro dotace EU

Odeslal: Jitka Fialová Kategorie: Byznys & finance 14.05.2020 0 Líbí 133 Zobrazení 0 Komentář(ů)
Střet zájmů Andreje Babiše změní pravidla pro dotace EU
© Autorská práva: Facebook account of Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
- Evropský parlament se dnes v rámci své rozpočtové uzávěrky obrátí na Evropskou komisi s požadavkem, aby zastropovala množství unijních dotací na fyzickou osobu a zavedla transparentní rejstřík konečných, skutečných příjemců. Komise má povinnost na tuto výzvu v následujících měsících zareagovat a představit další kroky.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), mluvčí europoslanců Evropské lidové strany pro otázky rozpočtové kontroly, říká: „To, co se děje v České republice, kdy několik málo zemědělských holdingů v čele s Agrofertem Andreje Babiše pobírá stovky miliónů z unijních dotací určených primárně pro malé a střední zemědělce, je problém unijního rozměru. Poslanecký klub Evropské lidové strany proto předkládá Komisi požadavek na závazná pravidla EU proti oligarchům, která nastaví maximální výši plateb z fondů pro jednoho příjemce.

Principem požadované legislativy je zavedení stropu na objem dotací pro skutečné majitele firem. Tomáš Zdechovský vysvětluje:Vyzýváme Komisi, aby zavedla povinný standardizovaný rejstřík příjemců dotací včetně jejich konečných majitelů napříč členskými státy. Z něj bude jasné, že pokud někdo vlastní konglomerát, všechny dotace, které obdrží jeho dceřiné společnosti, plynou tomuto jednomu majiteli.

Zavedení transparentnějšího a férovějšího systému přidělování dotací by se mělo vztahovat již na nadcházející víceletý finanční rámec EU.

Dnešní výzva Komisi je závazná. Evropský parlament ji jakožto kontrolor rozpočtu EU předkládá v rámci udělení absolutoria Komisi. Veškeré jeho požadavky proto musí být Komisí co nejdříve adresovány,“ uzavírá Zdechovský.

Author

Jitka Fialová
Jitka Fialová tisková mluvčí, PR manažer | #zdechovsky.eu

Napsat komentář