DomůZprávy z domovaZemanova diagnóza bude mít zřejmě dohru. Senát chce jednat o přesunu pravomocí...

Zemanova diagnóza bude mít zřejmě dohru. Senát chce jednat o přesunu pravomocí prezidenta

Poté, co se provalila diagnóza hlavy státu Miloše Zemana, hodlá Senát iniciovat převod pravomocí prezidenta, pokud to bude situace vyžadovat.

Zároveň si vyžádal prognózu jeho zdravotního stavu. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to prohlásil jeho předseda Pavel Fischer. Informace zveřejnila zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes také informovala.

Zdravotní stav Zemana znepokojuje stále více lidí. Jisté obavy mají také senátoři, kteří se nyní rozhodli jednat.

„V případě, jestli bude potřeba předat pravomoci, bude třeba jednat rychle,“ řekl k věci Pavel Fischer.

Pokud jde o termín, ten je dle něj otázkou dalšího jednání. To však nezáleží jen na senátorech.

„Musíme doufat, že na to máme čas do zasedání sněmovny a že do té doby dojde k nápravě informovanosti,“ poznamenal.

Zmiňme také, že skutečnost, že další postup se bude odvíjet od prognózy zdravotního stavu prezidenta, potvrdili také Ladislav Faktor z klubu ODS a Miroslav Balatka z klubu Starostů.

Kritika Mynáře

Pokud jde o Fischera, ten mimo jiné uvedl, že nerozumí tomu, jakým způsobem hradní kancelář Vratislav Mynář informuje o stavu nejvyššího ústavního činitele.

„Způsob, jak pozdě, nepřesně a zavádějícími výrazy se dozvídáme o zdravotní kondici prezidenta, je neuvěřitelný,“ myslí si a dodává, že v tomto prezidentův tým selhal a nepostupuje v souladu s veřejným zájmem.Dále senátor upozornil na to, že na oddělení intenzivní medicíny v Ústřední vojenské nemocnici, kde Zeman leží, nebývají převáženi pacienti k plánované hospitalizaci. Dokonce označil za nemravné to, aby trestně stíhaný kancléř případně konal za hlavu státu.

„Jedná se o bezpečnost státu,“ podotkl a dodal, že Senát bude jednat v rámci standardních ústavních mezí.

Zemanova diagnóza

Informovali jsme vás o tom, že Deník N s odvoláním na dobře informované zdroje uvedl, že český prezident Miloš Zeman trpí jaterní encefalopatií. Tu mu přitom způsobuje jaterní cirhóza.

Uvádí se, že Zemanův zdravotní stav je prý vážnější, a údajně mu brání v plnohodnotném plnění funkce prezidenta. Dané médium své informace vysvětluje „velmi dobře informovaným zdrojem z okolí prezidenta, státní správy a lékařského prostředí“.

Zjistilo se tedy, že prezident ČR trpí mimo jiné jaterní encefalopatií, což je závažná komplikace vyvolaná akutním nebo chronickým selháním jater. Projevuje se různými psychickými a neurologickými příznaky. A zde je kámen úrazu.

„Projevuje se to třeba tím, že je dezorientovaný a říká nesouvisející věci,“ vyslovil se ke zdravotnímu stavu Zemana jeden ze zdrojů.

Další zdroj tvrdí, že prezident s okolím sice komunikuje, ale obtížně. Navíc občas mluví z cesty.

Připomeňme, že Zeman byl sanitou převezen do ÚVN v neděli po poledni. Za důvod jeho náhlé hospitalizace Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral uvedl komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.