Záchranáři se účastní šestidenní akce pro veřejnost v ostravském Shopping Parku

Publikuje: David Bárta — 20. 04. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Záchranáři se účastní šestidenní akce pro veřejnost v ostravském Shopping Parku

Aktuálně probíhá v ostravském Avion Shopping Parku akce „Stane se ve vteřině“, kterou organizuje FN Ostrava spolu s obchodním centrem.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že celá akce je zaměřena na problematiku dětských úrazů a účastní se jí také složky IZS. Jedním z edukačních míst je stanoviště zdravotnické záchranné služby. Během šesti dnů se na něm návštěvníkům věnuje vždy od rána do podvečerních hodin tým záchranářů a operátorů.

Dopoledne jsou především ve znamení návštěv školních dětí, které jsou na akci předem objednány na konkrétní časy.

„Děti procházejí jednotlivými stanovišti a dozvídají se nejen důležité informace v rámci prevence úrazů, ale také se např. učí poskytování první pomoci. Pod odborným dohledem záchranářů zábavnou formou cvičí svou dovednost provádět nepřímou srdeční masáž. Operátorky s dětmi prochází správný postup při volání na tísňovou linku 155,“ vysvětlil Lukáš Humpl.

Během celého dne mohou na stanoviště záchranné služby zavítat samozřejmě také běžní návštěvníci obchodního centra, a to jak dospělí, tak i dětští. Informace a praktické poznatky o první pomoci zde mohou získat všichni příchozí.

Záchranáři vyjížděli v Moravskoslezském kraji v roce 2021 k dětským pacientům téměř deset tisíc krát.

„V pětadvaceti procentech případů, tedy u dvou a půl tisíc událostí, přitom šlo o úrazové stavy. Tři desítky dětí utrpěly těžká zranění, několik jich bylo nutno resuscitovat a šest dětí utrpěným poraněním podlehlo před příjezdem záchranářů, nebo týmy prohrály boj o jejich život během zásahu,“ doplnil závěrem mluvčí záchranné služby.

Preventivní činnost v oblasti dětských úrazů považují záchranáři za velmi důležitou a také proto se plně zapojili do právě probíhající veřejné akce.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání