Záchranná služba, ilustrační foto. Zdroj: archiv, UdálostiExtra.cz

Posádky záchranné služby zasahovaly v neděli 19. září na Bruntálsku u potápěče v lomu u Svobodných Heřmanic.

Informaci o muži v bezvědomí přijali operátoři krátce po půl třetí a na pomoc vzlétl vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy. Spolu s ním vyjela bruntálská posádka rychlé zdravotnické pomoci. UdálostiExtra.cz o tom informoval krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Jednašedesátiletý muž se v lomu potápěl se svými kolegy, kteří s ním v průběhu ponoru ztratili kontakt. „Nalezen byl později ve vodě bez známek života a vytažen na břeh. Posádky záchranné služby po svém příjezdu zahájily rozšířenou resuscitaci a pokoušely se obnovit krevní oběh postiženého,“ sdělil mluvčí záchranné služby.

„Přes využití léků, přístroje zajišťujícího nepřímou srdeční masáž, umělou plicní ventilaci i další opatření, nevedla snaha záchranářů k úspěchu a zasahující lékař musel nakonec konstatovat smrt pacienta,“ uvedl Lukáš Humpl.

„Ošetřen byl rovněž další, devětačtyřicetiletý potápěč, jemuž záchranáři zajistili tepelný komfort, podání léků a kyslík. Muž odmítl transport do nemocnice a vzhledem k nezávažnosti jeho obtíží mohl být ponechán na místě zásahu,“ doplnil závěrem mluvčí záchranné služby.

Příčiny utonutí potápěče aktuálně prověřují kriminalisté.