V rámci projektu „Bezpečná hranice v Euroregionu Nisa“ policisté pátrali po pohřešovaných turistech

Publikuje: David Bárta — 26. 04. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » V rámci projektu „Bezpečná hranice v Euroregionu Nisa“ policisté pátrali po pohřešovaných turistech

Závěrečným vyvrcholením projektu „Bezpečná hranice v Euroregionu Nisa“, bylo společné cvičení polských a českých policistů.

Policisté v rámci cvičení zaměřili svou pozornost na pátrání po pohřešovaných osobách, které se ztratily v lesnatém prostoru.

O cvičení informovala krajská policejní mluvčí Adéla Fialová s tím, že ve dnech 20. a 21. dubna tak proběhlo společné cvičení, jehož cílem bylo nalezení tří pohřešovaných turistů. Konkrétně se jednalo o dvě ženy a jednoho muže. Součástí scénáře bylo současně i ověřit nejen orientační, ale zdravotnické schopnosti a dovednosti všech uvedených složek. Jeden z figurantů v rámci scénáře vykazoval vážné zranění, které si vyžádalo jeho transport. Pohřešované osoby se nacházely v lesnatém terénu polských Krkonoš. Celá akce započala v oblasti Jakuszyc a zúčastnilo se jí na šest desítek polských a českých policistů. Náročnost terénu simulovala skutečně realisticky situaci, jejímž záměrem bylo prověření správné kooperace mezi policisty, ale i ostatními složkami, jakými jsou Horská služba, Lesní stráž či Hasiči.

Na základě předem připraveného scénáře, bylo přijato oznámení o pohřešování oněch osob, které ztratily orientaci v terénu lesa. Policisté tedy koordinovaně vyrazili do přidělených sektorů, které jím byly velitelem akce přiděleny. „K zajištění správné orientace, ale i přehledu o místě, kde se muži zákona pohybují, jim byly přiděleny technické prostředky, zakoupené v rámci projektu samého, ale taktéž díky těmto technologiím přijímal hlavní štáb okamžité informace o propátraném terénu. Do akce byl zapojen taktéž dron Horské služby,“ vysvětlila Adéla Fialová z krajské policie.

Nad celou operací dohlíželi velitelé za využití štábního vozidla a dokonale tak navigovali a mapovali propátraný terén. V pozdních odpoledních hodinách, za nevlídného počasí, kdy sníh střídal déšť, byly všechny nezvěstné osoby úspěšně vypátrány. Zraněným osobám byla poskytnuta okamžitá první pomoc vyškolenými zdravotníky nejen z řad policistů, ale došlo také k jejich transportu speciální čtyřkolkou na místo velení. Za pomoci přidělené techniky tak došlo k úspěšnému naplnění předem stanovených cílů celého cvičení.

Projekt samotný je realizován od července 2020 do května 2022. Světlo světa však spatřil již v roce 2019. Spolufinancován byl z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Nisa.

„Hlavním cílem projektu bylo celkové zlepšení úrovně spolupráce mezi policejními jednotkami obou zemí. Primárním záměrem realizovaného projektu bylo především zvýšení znalosti policistů v rámci přeshraniční spolupráce, rovněž však i zvýšení efektivity spolupráce policejních sborů obou zemí, a to především ku prospěchu občanů a turistů polsko – českého pohraničí,“ doplnila mluvčí policie.

Dosavadní spolupráce polské a české policie nejednou prokázala velmi dobré výsledky.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání