DomůZprávy z domovaV Ostravě se konaly XXVII. Dostálovy dny

V Ostravě se konaly XXVII. Dostálovy dny

V úterý 12. října započal v Ostravě sedmadvacátý ročník odborného kongresu Dostálovy dny, který dnes odpoledne (14. října) vyvrcholily.

UdálostiExtra.cz o tom informoval krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že tato prestižní vzdělávací akce je zaměřena na problematiku urgentní medicíny. Po loňské přestávce, vynucené pandemickou situací, ji stejně jako v minulých letech hostí Clarion Congress Hotel. Celostátní konferenci pořádá Česká lékařská společností J.E.Purkyně, Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, a to ve spolupráci s podporou Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Na organizaci se podílí Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje. Účastníky jsou především lékaři záchranných služeb a urgentních příjmů nemocnic, stejně jako zdravotničtí záchranáři.

Pro odborníky z oblasti přednemocniční neodkladné péče znamenají Dostálovy dny možnost dozvědět se novinky v oboru, přinášejí však i vzájemnou výměnu zkušeností a nezbytnou odbornou diskusi. „Kongres nabízí řadu velmi důležitých témat. Mezi ně patří například blok věnovaný stále aktuální problematice onemocnění COVID-19, stejně jako přednášky týkající se péče o pacienta s vážnými úrazy, blok o problematice popálenin, či medicíně katastrof. Konferenční příspěvky se týkají rovněž tématiky urgentních příjmů, a přednášek zaměřených na nelékařské zdravotnické pracovníky,“ uvedl Humpl.

Součástí programu jsou rovněž odborné workshopy, kupříkladu skupiny pro operační řízení, sekce letecké záchranné služby, setkání tiskových mluvčích ZZS, nebo sekce posterová.

Dostálovy dny jsou již tradičně místem slavnostního předání Ceny Asociace ZZS, která je udělována pracovníkům z jednotlivých krajů.

„Ocenění roku 2021 za Moravskoslezský kraj převzal letos pan Vladimír Pavelka, a to za dlouhodobé a zásluhy o rozvoj ZZS Moravskoslezského kraje. Na záchraně životů se podílel nejprve jako řidič vozidla RLP v Městské a Fakultní nemocnicí Ostrava. Stál u vzniku Územního střediska záchranné služby v Ostravě, kde pracoval jako řidič i záchranář letecké záchranné služby. Své dlouholeté zkušenosti zúročil v pozici vedoucího provozu, kterou vykonával od roku 2015 do svého nedávného odchodu na důchod,“ doplnil závěrem mluvčí záchranné služby.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sopranistka Lenka Graf se spojila s Jaroslavem Svěceným v modlitbě Ave Maria

Ave Maria je oblíbeným textem hudebníků všech epoch. Nyní se dočkala další verze v podání sopranistky Lenky Graf a houslisty J. Svěceného.

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.