V listopadu připadlo 6,5 % nabídek práce na dělnické profese

Publikuje: Tomáš Skolek — 13. 12. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » V listopadu připadlo 6,5 % nabídek práce na dělnické profese

Statistiky pracovního portálu JenPráce.cz ukazují, že v listopadu připadlo 6,5 % nabídek práce na dělnické profese.

Dobrou zprávou v jinak ekonomicky složitých časech je, že pracovních nabídek bylo v listopadu na trhu stále dost. Statistiky pracovního portálu JenPráce.cz, dvojky na trhu v HR inzerci, ukazují, že každý uchazeč o práci se v listopadu dostal do kontaktu s více firmami než loni touto dobou. Tradičně nejvíce pozic nabízela v listopadu Praha, následovaná Jihomoravským krajem a Středočeským krajem. Nejčastěji nabízeným benefitem byl v listopadu v téměř 10 procentech příspěvek na stravování. Firmy však neváhaly lákat i na benefity jako masáže na pracovišti nebo tzv. children-friendly office.

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz vyplývá, že 88,4 % nabízených pracovních nabídek připadalo v listopadu na hlavní pracovní poměr a 11,6 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. „Loni touto dobou přitom brigády činily 16,2 % ze všech nabídek na našem portálu. Vypadá to tedy, že navzdory energetické krizi mají firmy stále apetit po plných úvazcích,” říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který nabízí aktuálně téměř 25,5 tisíce pracovních nabídek včetně pozic v zahraničí. “Co do podílu na všech pracovních nabídkách vedly na JenPráce.cz v listopadu dělnické profese s 6,5 procenty,“ doplňuje Anna Kevorkyan.

Každý uchazeč o práci se na portálu JenPráce.cz dostal v listopadu do kontaktu v průměru s 2 firmami, což je zhruba o 22 % více než v loňském listopadu. Nejvíce pracovních nabídek připadlo v listopadu na Prahu, a to 17,4 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 13,3 % následovaný Středočeským krajem s 10,3 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 %), Královéhradeckém kraji (4,4 %) a Libereckém kraji (4,8 %). Co se týká brigád, Praha dominovala ještě výrazněji. Celých 22,1 % nabídek brigád bylo pro hlavní město. Jihomoravský kraj pak nabízel 12,4 % brigád a třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 12 %. Nejméně nabídek brigád pak firmy nabídly pro Karlovarský a Liberecký kraj (2,6 %) a pro Vysočinu (2,7 %).

Co se týká profesí, v listopadu připadlo 6,5 % nabídek na dělnické profese, 3,5 % na operátory výroby, na prodavače/prodavačku 3,4 % a na administrativní práce 3,3 %. Shodně 2,9 % nabídek pak patřilo profesím na obsluhu strojů a na práci ve skladu. “I když očekáváme, že celková nezaměstnanost v ČR vzroste z aktuálních 3,5 ke 4 procentům v příštím roce, u dělnických profesí by v roce 2023 mohlo být naopak více pracovních pozic,” myslí si Anna Kevorkyan. Jako příklad méně nabízených pozic na portálu JenPráce.cz v listopadu ukazují statistiky 0,5% podíl pozice účetní/účetního či 0,1% podíl pozice policisty.

V listopadu stačilo u necelých 35,5 % nabízených pozic základní vzdělání. 33 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, necelých 29 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zhruba zbývající 3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Nejčastějším pracovním benefitem nabízeným v listopadu byl v téměř 10 % příspěvek na stravování. V 9,2 % nabízely firmy dovolenou navíc a zhruba o procento méně tvořil benefit v podobě finančních bonusů či prémií. Celkem 5,3 procent společností uvedlo jako benefit příjemné a přátelské pracovní prostředí a 4,9 % lákalo na firemní akce. „Mezi co do podílu spíše kuriózní benefity pak patřily například masáže na pracovišti (0,2 %), dog-friendly office (0,16 %) či children-friendly office (0,13 %),“ uzavírá Anna Kevorkyan.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu