Expremiér Jiří Paroubek. Zdroj: Facebook.com/Jiří Paroubek

EX premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek se ve svém článku na blogu iDnes.cz se před nadcházejícími volbami věnuje mnohým tématům.

Jeho pozornost se stočila ale i na to, kdo tento volební boj vyhraje. Politik připustil, že s největší pravděpodobností zvítězí ve volbách do sněmovny hnutí ANO, pokud neudělá nějaké fatální chyby.

Paroubek uvedl, že fakt, že ve volbách nejspíše zvítězí hnutí Andreje Babiše, chápou i pravicoví publicisté a stratégové pravice. Otázkou nyní zůstává, s jakým výsledkem ANO zvítězí. Dle Paroubka toto skóre záleží hned na několika okolnostech. Hovoří přitom o volebním výsledku, který by se mohl pohybovat v koridoru 30 – 35 % hlasů anebo 25 – 30 % hlasů.

Strategie a útoky

Řeč přišla také na strategii, kterou mnozí uplatňují s vidinou toho, aby nejen hnutí ANO co nejvíce poškodili. A v čem vlastně spočívá?

„Pravicová média a stratégové stran pravice vsázejí na poněkud jiný postup, nežli jsou útoky vůči hnutí ANO. Přáli by si eliminaci potenciálních politických spojenců hnutí ANO, s jejichž pomocí by A. Babiš byl schopen vytvořit po volbách novou vládu. Takže ostří nenávisti a demagogických útoků míří v první řadě a především na sociální demokraty. A v druhé řadě pak na komunisty. Snem značky ideál pravičáků je, aby v příští sněmovně nebyla ani jedna levicová strana,“ dodal k šancím ANO a ovlivnění volebního výsledku.

V další části pak Paroubek vysvětluje, co má na mysli tou zmiňovanou eliminací spojenců. Vrátil se například k Petříčkově převratu v sociální demokracii, který se sice nepovedl, ale který ještě donedávna všechny tyto síly podporovaly.

„Od té doby trvají útoky významné části pravicového tisku na sociální demokracii. Byly to především Seznam Zprávy, které hned po sjezdu ČSSD, aniž se staronový předseda Hamáček mohl příliš nadechnout, přišly s lžikauzou údajné cesty J. Hamáčka do Moskvy k uskutečnění jakéhosi kuchhandlu,“ vzpomíná politik.

Paroubek si tak myslí, že snahou celé této kauzy bylo docílit Hamáčkovy politické likvidace anebo alespoň jeho kompromitace. Ač byla celá kauza absurdní a lživá, nakonec vedla k poklesu Hamáčkovy popularity. A útoky na ČSSD pokračují dle jeho slov dál, což dotyčný opět dokládá příkladem z praxe.

„Když jsem si přečetl dnešní článek v HN z pera redaktora J. Kubity, tak musím konstatovat, že je vlastně jen nechutným a primitivním útokem na levici a sociální demokracii zvlášť. Je vůbec zvláštní, že se v hodnotících článcích vztahujících se k volbám, a to zejména v HN, vůbec neobjevují např. programové závazky jednotlivých stran a jejich analýzy a není vůbec vytvářen prostor pro programovou diskusi. O ČSSD mluví HN jen jako o loserech, a to bez jakéhokoliv zdůvodnění,“ podotýká.

Hovoří tedy o předpojatosti médií vůči ČSSD. Tento postoj ale nechápe, protože si stojí za tím, že strana a téměř všichni ministři za ČSSD svou práci odváděli na velmi slušné úrovni. Hovoří i o tom, že se sociálním demokratům povedla prosadit celá řada věcí zejména v sociální oblasti. Zároveň je toho názoru, že pokud jde o oblast bytové politiky a program jednotlivých stran, pak je program sociální demokracie nejpropracovanější. Tuto tezi dokládá na srovnání s hnutím ANO.

„Zatímní programové cíle např. hnutí ANO v bytové oblasti jsou v zárodečném stádiu. A tak se v knize A. Babiše můžeme dočíst, že by komunální a sociální byty (de facto) měl stavět stát, a to na betonové desce, kterou vylijí za své peníze a na svých pozemcích obce. Je to podobně naivní představa, jakou měli po únoru 1948 komunisté, kteří slibovali, že všem udělají dobře a všichni budou bydlet ve státním bytě. Tedy kromě těch, kteří budou bydlet ve svém, o což se vesměs postaraly již předchozí generace anebo v družstevním,“ míní.

Závěrem se Paroubek vrací znovu k již zmiňované předpojatosti médií a dodává, že by se taková média raději mohla zabývat porovnáním programů jednotlivých stran v oblasti bytové politiky.

„Základní slabina českých médií spočívá v tom, že nejsou schopny vůbec před volbami umožnit dialog kandidujících politických stran v programových otázkách. A tak volební kampaň připomíná jarmark, tu a tam proložený nějakou kauzou či lžikauzou některého z politiků,“ uzavírá dané téma pro zahraniční redakci portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.