2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZprávy z domovaSmutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

O situaci s vysokým nárůstem záchranářských výjezdů informovala UdálostiExtra.cz krajská mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová s tím, že záchranáři v kraji po dlouhé době během víkendu dostali pod hranici 300 událostí za den a doufali, že už bude lépe.

Bohužel pondělí ukázalo pravý opak, operační středisko přijalo rekordních 779 hovorů.

„Výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí a ve 131 případech byl důvodem zaměstnání záchranky COVID. Tato čísla jsou nejvyšší za celou dobu existence naší organizace. Nejbližší vysoký počet událostí byl na začátku roku 2021, a to 350. Tak obrovské zatížení záchranné služby se podařilo zvládnout pouze za cenu přidání do provozu pěti výjezdových týmů v kraji a posílení operačního střediska. Od zítřejšího dne budeme posíleni o šestou výjezdovou skupinu nad rámec běžného provozu,“ uvedla Michaela Bothová.

Situace je velice vážná, nárůst počtu nemocných, a to i těch v těžkém stavu, je enormní a jsme na hranici technických možností tuto situaci zvládnout.

Záchranáři, operátoři, lékaři, všichni jsou pod obrovským pracovním a psychickým tlakem. Narůstají nejen volání, výjezdy, ale i agresivita lidí.

„Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí. Stoupá i počet překladů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity. Záchranná služba je zde k poskytnutí pomoci lidem v ohrožení života,“ upřesnila tisková mluvčí.

Zvažte prosím, zda opravdu potřebujete urgentní pomoc záchranné služby.

„Při takovémto vytížení už nemáme rezervy a jsme na stropu našich kapacit. Jakýmkoliv nadužitím systému zabíráte místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat. Buďte prosím všichni ohleduplní a pomozte nám. Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy budou muset zbytečně umírat lidé,“ doplnila závěrem mluvčí záchranné služby.

Závěrem by bylo dobré zmínit, že opět vláda dosluhujícího premiéra Babiše toto nijak neřeší. Skutečnost, že zákon o zdravotnické záchranné službě je…, no řekněme zasloužil by si jistou aktualizaci. Záchranáři musí vyjíždět a denně vyjíždějí, a to i v této smutné covidové době či vládou nařízeném nouzovém stavu k neakutním pacientům, jejichž zdravotní stav v mnoha případech nevyžaduje zdravotnickou či lékařskou pomoc záchranné služby

Záchranáři v mnoha případech suplují obvodní lékaře. Proč toto, což je velmi důležité vláda či dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neřeší? Vláda zde řeší například věci, které výrazně zavádí k omezování základní listiny práv a svobod občanů, ale aby se vyřešila rychle takto důležitá věc, jako je „záchranka“ a jejich výjezdy to bohužel nikoho z vládních činitelů nezajíma a nikdo to neřeší!

Velmi smutný příklad fungování dosluhující vlády Andreje Babiše. 

Ono by se také klidně mohlo stát a vše tomu pomaličku nasvědčuje, že pacient, který bude například nemocný koronavirem a bude, ve vážním zdravotním stavu skutečně potřebovat záchranku, aby mu poskytla rychlou přednemocniční péči a urgentně ho převezla do nemocnice bude mít prostě smůlu, protože lékař či zdravotnická posádka bude u pacienta, kterého například chronicky bolí záda nebo bude řešit s policisty nějakého opilce na ulici. A to už vůbec nehovoříme o pacientech, kteří se například nabourají v autě nebo dostanou akutní infarkt myokardu či budou mít nějakou mozkovou příhodu. Situace je skutečně velmi vážná a lidé by si měli uvědomit, když už na toto téma kašle česká vláda, že nejsou-li v přímém ohrožení na životě neměli by zatěžovat záchranáře z krajských záchranek, protože ti mají plné ruce práce právě aktuálně s covid pozitivními pacienty a to nehovoříme o tom, že musí do toho řešit i své standardní akutní výjezdy například ke zmiňovaným dopravním nehodám, infarktům a podobně.

Na osoby bez domova, narkomany, opilce, chronicky nemocné s bolestmi zad a podobně již skutečně záchranáři nemají své kapacity a to se netýká pouze zmiňované jihomoravské záchranky, ale všech krajských záchranek v republice.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.