DomůZprávy z domovaSenát bude od prezidentské kanceláře žádat informace o Zemanově zdraví

Senát bude od prezidentské kanceláře žádat informace o Zemanově zdraví

Senát požádá Pražský hrad o informace ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana, který se nachází na ARO ÚVN.

V úterý to pro novináře Respektu řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Chystáme se nyní na to, že připravíme oficiální písemnou žádost, abychom ještě naposledy upozornili, že vzhledem k situaci je potřeba sdělit nejen to, že zdravotní stav prezidenta je stabilní, ale především jestli se nachází ve stavu, kdy je schopný vykonávat úřad prezidenta republiky,“ prohlásil pro magazín Vystrčil.

„Předseda Senátu kritizoval přístup Hradu k informování o zdraví prezidenta republiky. Nehledě na to, že prý nikomu nic není do toho, v jakém konkrétně je prezident stavu, či jaké bere léky, veřejnost by měla vědět, zdali se prezident nalézá ve fyzické kondici, která mu umožňuje vykonávat jeho úřad,“ uvedla dnes ke zdravotnímu stavu prezidenta Zemana zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

Vystrčil uvedl, že nehledě na to, že je druhým nejvýše postaveným ústavním činitelem v zemi, nemá z Ústřední vojenské nemocnice žádné informace o prezidentově zdraví. Má k dispozici jen veřejně přístupné zprávy.

„Prezidentův tým by si měl uvědomit, že mají v rukou obrovskou odpovědnost jak vůči zdraví pana prezidenta a odpovídající péči, tak vůči tomu, že prezident je instituce, která má z Ústavy dané určité pravomoci a kompetence a má je plnit. Pokud to není možné, musí o tom veřejnost vědět,“ prohlásil pro Respekt.

Předseda Senátu vyzval ke „slušné konverzaci“ s Hradem, je rovněž zastáncem přístupu „krok po kroku“, a ne hned hovořit o článku 66 Ústavy, který umožňuje zbavit prezidenta jeho pravomocí.

Podle názoru Miloše Vystrčila by měli být nejdříve využity všechny dostupné prostředky pro klidné vyřešení situace, a až teprve v poslední fázi sahat po článku 66 Ústavy.

„Nejsilnější nástroje bychom měli použít až na konec. Když využijeme vše, myslím, že zodpovědní ústavní činitelé pak k takovému usnesení budou přistupovat s vědomím, že všechny předchozí kroky už byly vyčerpány – a nezbývá nám nic jiného než prezidenta zbavit jeho pravomocí,“ řekl pro portál.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.