Předseda KSČM Vojtěch Filip. Zdroj: Facebook.com

Šéf KSČM Vojtěch Filip v předvolebním rozhovoru pro Blesk, který cituje i zahraniční redakce portálu sputniknews.com promluvil o tom, proč by lidé vůbec ještě měli volit KSČM.

Rovněž zmínil to, jak by v případě volebního úspěchu jeho strana dokázala v praxi realizovat své politické sliby.

Filip navzdory průzkumům věří, že se KSČM do Sněmovny s úspěchem dostane. V opačném případě prý Filip politiku definitivně opustí.

Předseda KSČM tvrdí, že vyšší mzdy, kratší pracovní týden a vyšší důchody jsou zcela reálné a splnitelné body v programu jeho strany. Stát na to může vzít jak z výkonu ekonomiky, tak i z daňového systému.

„Potřebujeme daňovou progresi, máme připravené třípásmové zdanění fyzických osob. A chceme, aby ČR přijala systém diferenciace daní právnických osob. Nemohu se smířit třeba s tím, že malá společnost s ručením omezeným má stejnou daň jako nadnárodní korporace. Přijde mi to nemorální,“ řekl Filip.

Miliardářská daň, o které KSČM píše ve svém programu, by se měla týkat těch nejbohatších lidí, kteří mají dost příjmů, a tedy i velké možnosti na to, aby pomohli svému státu. Na otázku, kolik by takoví miliardáři měli odvádět, Filip řekl: „Naše představa je o zavedení druhého pásma u právnických osob zisku nad 100 milionů a od miliardy by to bylo třetí pásmo. My budeme ta čísla upřesňovat, protože na tom dělají naši ekonomičtí experti. Zatím je představa, že bychom danili firmy se ziskem 100 milionů a výš 22 procenty.“

Jedním z rozhodujících důvodů, proč mají lidé volit právě KSČM, je podle Filipa to, že na rozdíl od jiných stran má komunistická strana jasno v zahraniční a bezpečnostní politice a nechce například, aby Česko bylo součástí NATO. Od toho, co stát podniká v zahraničí a kolik to stojí, se podle Filipa koneckonců odvíjí výše důchodu.

„Za vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL se důchod zvyšoval o 40 korun a když závisela vláda na nás, tak se zvyšovaly o 800, 900 korun,“ upozornil politik.

„Druhá věc: my plníme volební program. Teď se třeba ANO a ČSSD chlubily zrušením karenční doby, ale to je dlouhodobý program KSČM, který jsme prosadili my. Kdyby to chtěla sociální demokracie, tak to mohla nabídnout, když měla předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Tehdy tomu bránilo hnutí ANO i ČSSD. Až nyní, když závisela vláda na KSČM, to prošlo,“ zdůraznil Filip.

Za úspěch ve volbách bude Filip považovat vše nad 7,8 procent a 15 poslanců.

„Úspěch bude, když obhájíme výsledek z roku 2017, protože nám přisuzují mnohem méně. Všechno nad to je úspěch,“ řekl Filipa a dodal, že věří si, že to tak bude.

Průzkumy však říkají něco úplně jiného. Filip na ně ale nerad spoléhá: „Já nepodceňuji, ani nepřeceňuji průzkumy veřejného mínění, vím, že to je součást politické hry a některé agentury rozhodně některé subjekty preferují.

“Sám Filip se přiznal, že po volbách už nebude kandidovat na předsedu ÚV KSČM, a proto v Jihočeském kraji šel do voleb na druhém místě kandidátky. „Já jsem se pevně rozhodl, slíbil jsem to rodině a končím v listopadu,“ prohlásil Filip.

Počítá tak i s tím, že s procentem jako v minulých volbách se už do Sněmovny nedostane. Pokud se poslancem skutečně nestane, tak s politikou definitivně končí. „Ano, v tom případě se vrátím do své advokátní kanceláře a budu pracovat ve svém oboru. Šestnáct let jsem věnoval politice a ošidil jsem o to rodinu. Mám čtyři vnoučata a už je šidit nechci,“ řekl Filip.

Dodává, že 16 let v politice na něj rozhodně mělo velký vliv: „Myslím, že mě ta řada sporů, kterou jsem prošel, ovlivnila. Jsem méně vznětlivý, než jsem býval. Snažím se víc jednat. Získal jsem řadu přátel, poznal řadu zajímavých lidí. Ale vzalo mi to i kus zdraví, prodělal jsem v loňském roce infarkt, musel jsem do nemocnice, doteď musím brát léky,“ doplnil.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza