Registrátor domén na příkaz Vlády ČR zablokoval dezinformační weby

Publikuje: Jana Malá — 25. 02. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Registrátor domén na příkaz Vlády ČR zablokoval dezinformační weby

Aktuálně registrátor domén CZ.NIC zablokoval osm významných proruských dezinformačních webů, které působili na internetu.

Jednalo se o úplné zablokování vybraných domén, které zveřejňovaly informace, které byly především a prokazatelně dezinformačního a nepravdivého charakteru.

Zablokované jsou weby; Aeronet.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz, Skrytapravda.cz a Protiproud.cz. Poslední zmíněný web provozoval bývalý mluvčí Václava Klause a bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek.

Nutno zmínit, že největší český vyhledavač SEZNAM.cz již v minulosti sám tyto zmiňované weby označil jako dezinformační, které zveřejňují tzv. fake news. 

Sdružení CZ.NIC vydalo k tomuto zablokování krátké vyjádření.

Po intenzivních konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení Vlády České republiky blokuje sdružení CZ.NIC vybrané dezinformační weby, které ohrožují naši národní bezpečnost.

„Tento zcela mimořádný krok je reakcí na vojenský útok armády Ruské federace proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází,“ uvedlo sdružení v oficiální zprávě.

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání