10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůZprávy z domovaProč musí Češi platit za drahou elektřinu, když jsou v její výrobě...

Proč musí Češi platit za drahou elektřinu, když jsou v její výrobě soběstační?

Podle šéfky KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné za to může liberalizace trhu, proti které komunisté aktivně vystupovali.

Dále očekává od nového ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), že se postaví za zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho.

Dříve Karel Havlíček z pozice ministra průmyslu a obchodu varoval, že cena elektřiny může pro české domácnosti stoupnout až o 50 % a ceny plynu o 70 %. Konečná mu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyčítá, stejně jako politikům z nové vládní koalice, že je se svým „nadstandardními platy“ tento problém tolik netrápí jako řadu běžných rodin.

„Lze naprosto jednoznačně říct, že český občan doplatil na liberalizaci trhu s energiemi, proti čemuž se KSČM jako jediná strana postavila. Česká elektřina se prostě nemá obchodovat někde na burze. Jestliže jsme v oblasti výroby elektrické energie, jako v jednom z mála odvětví, soběstační, pak na tom musí profitovat Češi, a ne bohatí Němci nebo Rakušané,“ vysvětlila své vidění problému Konečná.

V tomto kontextu europoslankyně zkritizovala nového ministra zahraničí Jana Lipavského, že přispěl k tomu, aby byly z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany vyřazeny ruské a čínské firmy. Podle ní tím v zásadě výstavbu zhatil.

„Pan Lipavský se zatím moc nepředvedl. I když to je možná dobře. Zatím si na své konto připsal jen to, že spolu s dalšími stranami nové vládní pětikoalice, bohužel i za přispění hnutí ANO 2011, zamezil dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany,“ řekla na adresu nového šéfa české diplomacie.

Lipavskému vyčítá i jeho dřívější podporu na uspořádání Sudetoněmeckých dnů na území České republiky.

„Na to nejde říct nic jiného než, že je to plivnutí do tváře všem 360 tisícům obětí druhé světové války na našem území. Dovoluji si připomenout, že to byli právě ti „mírumilovní“ Němci, kteří otevřeli na našem území dveře Hitlerovi a kvůli nimž musely tisíce českých rodin utíkat z pohraničí do vnitrozemí,“ řekla Konečná.

A když už začala hovořit o Němcích, tak připomněla iniciativu KSČM požadovat po Německu vyplacení válečných reparací. Podpořila i polskou vládu, jejíž ministr zahraničí otázku reparací otevřel.

„U nás nic podobného od vlády bohužel nečekám. Ta raději – než hledat cesty, jak do rozpočtu ČR získat prostředky, což v případě válečných reparací podle různých propočtů činí stovky miliard korun – hodlá dělat „kašpárky“ Posseltovi (mluvčímu Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi, pozn. red.),“ poukázala Konečná.

Kromě toho se postavila proti vydání Juliana Assangeho do Spojených států. Dotyčný je nyní vězněn ve Velké Británii. V USA čelí obvinění ze špionáže a podle amerických zákonů mu hrozí až 175 let vězení.

PSALI JSME: K. Konečná (KSČM): Východní mzdy a západní ceny energií

„Ihned po Lipavského jmenování jsem ho vyzvala k reakci. Také jsem si všimla, že podobně jako já to vnímá i jeho pirátská kolegyně – europoslankyně Markéta Gregorová, která na svém Instagramu vyzvala: ‚Pojďme se za svobodu slova a za Juliana Assange postavit i v České republice.‘ Tak věřím, že Lipavský dá aspoň na ty, s nimiž sedí v jedné straně. Nebo to bude jako obvykle – silná prohlášení na sociálních sítích, ale skutek utek a Piráti jako mnohokrát v posledních měsících opět uhnou ze svých zásad?“ položila si otázku Konečná.

„Připomeňme, že americká CIA v době úřadování prezidenta Donalda Trumpa plánovala unesení a zavraždění zakladatele WikiLeaks, který odhalil tajné materiály o Iráku a Afghánistánu, včetně válečných zločinů americké armády,“ uvedla dnes k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o tématu rovněž informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ