2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZprávy z domovaProč lidé platí zdravotní pojištění aneb chcete lepší péči, připravte si korunky

Proč lidé platí zdravotní pojištění aneb chcete lepší péči, připravte si korunky

Nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) mimo jiné přišla také s návrhem tzv. lepšího zdravotnictví pro občany České republiky. 

Jinými slovy řečeno chcete-li lepší zdravotnickou či lékařskou péči budete si za to muset připlatit. 

Čeká vás porod? Po celou dobu by se o vás mohla starat jen vybraná porodní asistentka nebo se chystáte na plánovaný zákrok? Pomoci by vám mohl přehled čekacích dob v nemocnicích. Tyto a mnohé další změny chystá ve zdravotnictví Fialova vláda v následujících čtyřech letech. 

Na co se tedy pacienti mají připravit?

Vláda se především bude snažit vyřešit problém vysokých nákladů na zdravotní péči, umocněných covidovou pandemií. I proto zde hodlá kabinet zavést možnost údajně dobrovolného doplňkového připojištění. Vedle toho by si lidé mohli připlatit i za některé nadstandardy. Co všechno by mělo běžné zdravotní pojištění nadále pokrývat a co už bude bonus za příplatek, však zatím není úplně jasné.

Jasná je však skutečnost, že vláda potřebuje z lidí „vytahat“ peníze, neboť jak známo státní kasa je na mizině.

V Česku, již aktuálně fungují některé nadstandardní placené a většinou soukromé služby, jako je například soukromá asistentka či dula u porodu nebo „lepší“ nadstandardní péče či služby pro rodící ženy v průběhu porodu a před ním, což aktuálně nabízí některá zdravotnická zařízení.

V podstatě to samé platí například také pro různá specializovaná stomatologická či stomatochirurgická pracoviště, kde si pacient může zaplatit tvz. lepší nadstandardní péči v průběhu nějakého zákroku či ošetření. 

Nová vláda ovšem začala hovořit také o tom, že by si lidé mohli připlatit například lepší zdravotnický materiál, modernější přístroje či léčebnou metodu a podobně.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo společně se zdravotními pojišťovnami také vytvořit systém tzv. monitoringu a správy čekací doby na plánované zákroky a plánovaná vyšetření. A také monitoring volných kapacit pro možnosti u některých specialistů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před časem uvedl v mediích, že by to mělo přispět ke zkrácení termínů čekání na plánované výkony na úroveň před covidem.

Programové prohlášení má podle Zdravotnického deníku, který na téma upozornil jako první, obsahovat i speciální bod k reformě porodnictví. „Podpoříme ženy v jejich volbě poskytovatele péče v těhotenství, při porodu i po něm tím, že zpřístupníme péči porodních asistentek s důrazem na kontinuálnost péče poskytované jednou osobou,“ stojí ve vládním dokumentu.

Záchranka VS taxi

Co je ale paradoxem, je skutečnost na kterou opakovaně upozorňovala z medií nejen naše redakce, ale i někteří ředitelé krajských záchranek, lékaři, záchranáři samotní a další, že statisíce korun, ne-li miliony korun měsíčně stojí záchranky a především pojišťovny, které to plně hradí tzv. marné výjezdy posádek krajských záchranek v republice k pacientům, kteří prokazatelně nepotřebuji urgentní zdravotnickou či lékařskou péči prostřednictvím Zdravotnických záchranných služeb a jejich přednemocniční péči a nejsou tedy v přímém ohrožení života.

Netrápí to krajské úřady, které zřizují krajské Zdravotnické záchranné služby ani vládu, ministerstvo ani pojišťovny, které záchranky platí, jako své příspěvkové organizace!

Jedná se zejména o opilce, narkomany válející se na ulicích, osoby bez domova, pacienty, kteří se léčí s chronickým onemocněním například bolestmi zad či kloubů a neřeší to se svým obvodním lékařem a většinou, když už není zbití volají tísňovou linku záchranné služby a dožadují se záchranářského ošetření.

Záchranáři, kteří zde jsou primárně proto, aby lidem poskytli odbornou přednemocniční péči, budou-li v přímém ohrožení života suplují obvodní lékaře či nemocniční pohotovost.

A opět jsme u toho. Nikoho to netrápí a pojišťovny za to platí miliony korun! Proč?!

Záchranáře aktuálně v době pandemie koronaviru, zaměstnávají mimo jejich standardní výjezdy pozitivní pacienti s koronavirem, kteří potřebují akutně jejich péči. Bohužel, dle slov záchranářů, kteří o tom informovali, již není prostor na to, aby se záchranáři a záchranářské posádky obecně zabývali povalujícími se opilci na ulicích a podobně.

Je nutné to řešit! Ovšem rozhodně ne způsobem tím, co navrhuje aktuálně nová vláda premiéra Fialy. 

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.