Premiér Andrej Babiš (ANO) Zdroj: Facebook.com/Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš při představení kampaně v Ústeckém kraji oznámil, že by rád, v případě úspěchu jeho hnutí ANO, získal ministerstvo práce.

Podle něj na tomto resortu nedošlo k žádným změnám z hlediska restrukturalizace. Dnes o tom informovala zahraniční redakce portálu sputniknews.com s odkazem na server iDnes.cz.

„Pokud budeme ve vládě my, tak se o ten resort budeme ucházet, protože tam nedošlo de facto k žádným změnám z hlediska restrukturalizace a z hlediska toho, že my máme podporovat lidi, kteří pracují, ne kteří nepracují,“ řekl Babiš.

Premiér dále uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí má obrovský potenciál, a že je tam velký prostor pro práci.

„Není přece normální, že když Zbrojovka Uherský Brod nabízí průměrný výdělek dělníkům 34 tisíc, že tam nenacházíme pracovní sílu, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě 2,7 procenta, ale je plno volných pracovních míst. Samozřejmě, my jsme se sociální demokracií měli problém, že oni nechtěli, aby hlavně Ukrajinci tady pracovali. A důsledek toho je, že Ukrajinci dostávají víza v Polsku a tady pracují načerno,“ prohlásil Babiš, když odpovídal po představení volebního programu ANO na otázku iDNES.cz.

Reakce ministryně Maláčové

Server iDnes.cz následně přinesl i reakci současné ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), jež zareagovala zejména na ukrajinskou pracovní sílu.

„Lidé po padesátce nemohou najít práci, velká část firem nabízí pouze dohody, pracovní agentury jsou novodobí otrokáři. Polovina českých pracujících vydělá do 30 tisíc. Skutečně chtějí pan Babiš a ODS do Česka dovážet stovky tisíc Ukrajinců, aby tlačili mzdy dolů?“ řekla Maláčová.

Dodala také, že zahraniční pracovníci jsou k diskusi v oblasti zemědělství – a to kvůli sezónním výkyvům.

„Vysoká koncentrace dělníků z ciziny na ubytovnách znamená pro obce velkou zátěž. Ať si pan Babiš a pan Fiala zkusí žít v Mladé Boleslavi, Plzni či Pardubicích. Pojďme zvýšit minimální mzdu na 20 tisíc a zrušit agentury práce, to je recept ČSSD. Pak porostou mzdy všem a o pracovní sílu nebude nouze. Čeští politici mají hájit zájmy českých pracujících,“ dodala Maláčová, že právě to ona dělá.

Připomeňme, že Maláčová povede volební kandidátku své strany v Praze. Již dříve dotyčná oznámila, že chce prosadit progresivní zdanění pro fyzické a právnické osoby a zvýšit daně pro majitele více bytů. Jak poznamenala Maláčová, pomoci zvýšení daní pro občany s velkými příjmy se dá ušetřit mnohem víc, než snížením státních výdajů.

„Začnu nejdřív u daní z příjmů fyzických a právnických osob. My chceme daň z příjmů fyzických osob nechat tak, jak je, pro lidi do zhruba trojnásobku průměrné mzdy. To je dnes zhruba do 110 tisíc. Takže do 110 tisíc korun by zůstalo 15 procent, potom jít tou cestou 21 procent a tuším, že 25 procent tam je,“ nastínila svůj plán česká ministryně.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza