DomůZprávy z domovaPražští záchranáři vyrazili se speciálem Fénix opět na pomoc. Převáží covid pozitivní...

Pražští záchranáři vyrazili se speciálem Fénix opět na pomoc. Převáží covid pozitivní pacienty z Moravy

Pražští záchranáři koordinují ve čtvrtek transport 15 covid pozitivních pacientů ze zatížené brněnské nemocnice do pražských nemocnic.

UdálostiExtra.cz o speciálním transportu informovala mluvčí pražské záchranky Jana Poštová s tím, že Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyslala na Moravu zdravotníky ve speciálu Fénix, v němž převeze deset pacientů, kterým bude poskytována kyslíková terapie. Další pětici nemocných transportují v pěti vozech zdravotníci Asociace samaritánů ČR. Spolu se sanitními vozidly jedou ještě koordinační a doprovodný vůz ZZS HMP, hladký průjezd kolony zajišťují příslušníci Pohotovostní motorizované jednotky a Ochranné služby Policie ČR. S transportem samotným zdravotníkům pomůže také dvojice členů Hasičského záchranného sboru.

„Díky velmi dobré spolupráci a koordinaci složek integrovaného záchranného systému, zdravotnických zařízení a dalších organizací jsme připraveni pomoct kolegům v regionech, kde počty hospitalizovaných s covid-19 přesahují kapacity nemocnic,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

„O převážené pacienty se v Praze postarají ve Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Bulovka a ve Všeobecné fakultní nemocnici,7 upřesnila Jana Poštová z pražské záchranky.

„Posádky pražské záchranky registrují za uplynulé týdny výrazně vyšší počty ošetřených a transportovaných pacientů s covid-19. Za listopad to už je více jak 1 700 případů, což je více jak dvojnásobek oproti celému říjnu a trojnásobek oproti září. Za stejné období loni v listopadu poskytovali pražští záchranáři péči „jen“ přibližně 1 000 pacientů,“ sdělila mluvčí záchranářů.

„Aktuální počty transportů do nemocnic jsou vysoké, oproti předchozím vlnám je ale patrné, že u očkovaných pacientů je průběh onemocnění podstatně méně závažný. To nic nemění na tom, že nyní naši zdravotníci na každodenní bázi podávají opět mimořádný a obdivuhodný výkon, za který jim děkuji,“ dodává Petr Kolouch.

Poprvé vyrazili pražští záchranáři se speciálem Fénix k tzv. mezikrajským transportům před rokem, kdy 12. listopadu transportovali deset pacientů z Benešova do Prahy. „Za první pololetí roku 2021 pak záchranná služby hlavního města uskutečnila sedm hromadných převozů covid pozitivních pacientů. Posádky leteckých záchranářů na jaře uskutečnily pět desítek transportů pacientů s tímto onemocněním ve vrtulníku,“ doplnila závěrem k události mluvčí záchranné služby.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.