Policie ČR, ilustrační foto. Zdroj: archiv, UdálostiExtra.cz

Státní policisté, celníci i strážníci městské či obecní policie aktuálně získají právo vyžadovat zaplacení neuhrazených pokut.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová s tím, že Poslanecká sněmovna 15. září, schválila ve třetím čtení novelu zákona o policii a celní správě, která nově umožní vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pokuty z dřívější doby. V případě, že tak řidič neučiní, mu bude možné zabránit v pokračování cesty. Návrh Ministerstva vnitra a Ministerstva financí má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů.

Důvodem předložení novely zákona je dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do tzv. dělené správy k vymožení. „Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali celní správě k vymožení, je téměř 60 %. Lepší vymahatelnost sankcí za dopravní přestupky tak zajistí vyšší míru dodržování pravidel silničního provozu, a tím zvýší bezpečnost na silnicích,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„V případě, že policisté a celníci při kontrole vozidla zjistí, že majitel nezaplatil dříve pravomocně uloženou pokutu dle zákona o silničním provozu, silniční dopravě nebo pozemních komunikacích, budou moci požadovat její uhrazení na místě, a to v hotovosti či platební kartou. Pokud tak provinilci neučiní, policisté a celníci získávají právo zadržet registrační značky vozidla nebo pomocí technického prostředku (tzv. botičky) zabránit odjezdu vozidla,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

U neuhrazených pokut za dopravní přestupky spáchané na území obce získají obdobné oprávnění i strážníci obecní policie.

„Materiál ještě musí schválit Senát a následně bude předložen k podpisu prezidentu republiky,“ doplnila mluvčí ministerstva vnitra.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza