Pracovní úraz –⁠ práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

Publikuje: David Bárta — 27. 04. 2023
Zdroj: Lucie Korbeliusová / dTest
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Pracovní úraz –⁠ práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

Protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, dojde někdy při práci k úrazu. Jaká jsou práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance?

Magazín UdálostiExtra.cz o tématu dnes informovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest s tím že dTest se u příležitosti Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který připadá na 28. duben, podíval na práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance při této nepříjemné události. Pokud se zaměstnanec při práci zraní, není to zaměstnanec nebo ošetřující lékař, kdo zranění kvalifikuje jako pracovní úraz, ale pouze zaměstnavatel anebo soud.

Zajišťovat a dodržovat opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví je povinností obou stran – zaměstnavatele i zaměstnance. Více povinností má zaměstnavatel, ale ani zaměstnanec nemůže předpisy a postupy BOZP ignorovat,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Pracovní úrazy jsou jedním z nejčastějších problémů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Zaměstnavatel, u kterého došlo k pracovnímu úrazu, je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku úrazu. Zaměstnavatel je povinen vést v knize úrazů evidenci o všech pracovních úrazech. Dále je zaměstnavatel povinen vyhotovit záznamy a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, u kterých došlo zejména ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny nebo k úmrtí zaměstnance. Zaměstnavatel je dále povinen ohlásit pracovní úraz a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.

V případě pracovního úrazu je to zaměstnavatel, kdo posuzuje, zda k poškození zdraví nebo k smrti zaměstnance došlo následkem pracovního úrazu, což má vliv na náhradu škody,“ upozorňuje Eduarda Hekšová a doplňuje: „Pokud nejsou zaměstnanec nebo pozůstalí se závěry zaměstnavatele spokojeni, pak další, kdo může danou věc posoudit, je pouze soud na základě žaloby o náhradu škody.“ V praxi se lze někdy setkat se závěry učiněnými ošetřujícím lékařem na tiskopisu k dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance o tom, že u zaměstnance došlo k pracovnímu úrazu, nicméně na posouzení pracovního úrazu to nemá žádný vliv.

Náhrada škody při pracovním úrazu

Pokud k pracovnímu úrazu došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, například na pracovní cestě, je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu vzniklou takovým pracovním úrazem. „Zaměstnavatel se ovšem může odpovědnosti zcela nebo zčásti zprostit, pokud k pracovnímu úrazu došlo např. z důvodu porušení právních předpisů ze strany zaměstnance, pokynů BOZP, opilosti zaměstnance nebo jeho užití jiné návykové látky,“ doplňuje Eduarda Hekšová a uzavírá: „Dodržování předpisů BOZP je tak zájmem obou stran pracovněprávního vztahu“.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu