2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZprávy z domovaPosádku vrtulníku letecké záchranky ohrozil laserový paprsek

Posádku vrtulníku letecké záchranky ohrozil laserový paprsek

Ostravští letečtí záchranáři zasahovali ve čtvrtek 6. ledna odpoledne u zraněné osoby na Vsetínsku. Následně došlo k jejich ohrožení!

UdálostiExtra.cz o případu informoval krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že po zpáteční cestě ze zásahu na Vsetínsku na svou domovskou ostravskou základnu byli letečtí záchranáři v prostoru městské části Výškovice ohroženi laserovým paprskem. Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje považuje událost za nanejvýš znepokojivou, protože došlo k závažnému ohrožení posádky.

Při oslnění pilota laserovým paprskem totiž může nastat ztráta orientace i trvalé poškození zraku, potažmo havárie stroje. Letečtí záchranáři se žel setkávají s podobnými zcela nepochopitelnými incidenty opakovaně.

Provozovatel letecké záchranné služby AIR – TRANSPORT EUROPE uvedl, že v posledním půl roku zaznamenal dva útoky laserem na posádku vrtulníku. Navíc „Oba incidenty sa odohrali vo večerných hodinách po zotmení slnka, kedy piloti vrtuľníka používajú okuliare nočného videnia. Tie svetelný efekt lasera ešte znásobujú. Udalosti ožiarenia laserom boli bezodkladne nahlásené Polícii ČR, ktorá následne zahájila vyšetrovanie.“ uvedl k tématu slovenský provozovatel vrtulníků letecké záchranné služby, který provozuje a zajišťuje leteckou záchranku v Moravskoslezském kraji.

Ing. Peter Dobrota, letový ředitel ATE, vysvětluje: „Osvetľovanie bolo vykonávané priamym  zameriavaním na vrtuľník  po dobu asi  1 až 3 min čo ovplyvnilo priebeh letu a narušilo jeho bezpečnosť. Pilot nebol priamym zásahom oslnený, reagoval  ostrou zmenou smeru  letu, ale zameriavanie pokračovalo naďalej. Spoločnosť dôrazne upozorňuje, že pri ožiarení vrtuľníka sa zábava s laserom môže rýchlo zmeniť na veľké nebezpečenstvo. Ožiarenie pilota laserom má za následok dočasnú paralýzu videnia. Aj chvíľková dezorientácia môže spôsobiť oneskorenú reakciu pilota počas letu a pristávacích manévroch, čo znamená pre celú posádku veľké riziko.“

Dráha letu vrtulníku spol. ATE letecké záchranné služby Ostrava. Zdroj: ZZS Moravskoslezského kraje

Laserové paprsky namířené na letící vrtulník jsou velmi nebezpečnou zábavou, s možnými vážnými, či tragickými následky. „Apelujeme proto na zodpovědnost veřejnosti a důrazně varujeme před tímto nanejvýš zlomyslným a nepochopitelným jednáním,“ doplnil závěrem mluvčí záchranné služby.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.