Pomněnkový den si v Česku připomínáme již 18 let

Publikuje: David Bárta — 25. 05. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Pomněnkový den si v Česku připomínáme již 18 let

Dnes, 25. května, je Pomněnkový den – Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který si u nás letos připomínáme již po osmnácté.

Pro rychlé a úspěšné nalezení pohřešovaných dětí funguje v Česku systém pátrání, jehož součástí je i mobilní aplikace ECHO a projekt „Pomozte mě najít“. UdálostiExtra.cz o tom aktuálně informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Každý rok pátrá policie přibližně po 1500 dětech. Z tohoto počtu je kolem 20 dětí v takzvaném ohrožení. Právě u pátrání po dětech v ohrožení jde především o čas a zapojení veřejnosti.

Pomněnkový den si v Česku připomínáme již 18 let. / Oficiální logo. Zdroj: MV-ČR (tiskový servis)

„Jako rodič si umím představit strach, když se někomu ztratí dítě. Proto oceňuji, že náš systém pátrání po dětech takhle funguje, a přeji si, aby hledaných dětí bylo co nejméně,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Při pátrání po dítěti v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví jsou první hodiny od zmizení naprosto zásadní. „S každou další minutou navíc šance na nalezení dítěte výrazně klesá. Do pátrání jsou proto zapojeny nejen všechny složky integrovaného záchranného systému, ale i dobrovolníci z řad veřejnosti. Ti jsou vždy okamžitě informováni skrze mobilní aplikaci ECHO o aktuální situaci. Přes tuto aplikaci navíc mohou uživatelé jedním stisknutím zavolat Policii ČR a předat relevantní informace,“ uvedla Klára Dlubalová.

Součástí systému pátrání po pohřešovaných dětech je i projekt „Pomozte mě najít“, na jehož webu #pomoztemenajit.cz jsou preventivní rady či doporučení, co dělat, když se dítě ztratí.

„Na mezinárodní úrovni je Česká republika zapojena do projektu AMBER Alert – jedná se mimo jiné o výstražný systém, který upozorní na pohřešované dítě v rámci Evropy, a umožní tak rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci,“ dodala závěrem mluvčí resortu vnitra.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu