DomůZprávy z domovaPohonné hmoty v Česku i nadále zdražují. Benzin i nafta jsou nejdražší...

Pohonné hmoty v Česku i nadále zdražují. Benzin i nafta jsou nejdražší za sedm let

Z informací na webu společnosti CCS, která sleduje ceny pohonných hmot v Česku, vyplývá, že benzin a nafta jsou u čerpacích stanic v ČR nejdražší za téměř 7let.

Navíc palivo i nadále prudce zdražuje.

Jak vyplývá z údajů společnosti, průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o 87 haléřů a činila tak 35,47 koruny za litr, za naftu motoristé ve středu zaplatili průměrně 34,07 koruny za litr, což je o celou korunu a 16 haléřů více než o týden dřív.

Takto drahý benzin byl v Česku naposledy ve druhé polovině listopadu 2014, hranici 34 korun nafta překonala naposledy v prosinci 2014. Loni byl Natural 95 o 7,50 koruny levnější, nafta byla levnější o sedm korun.

Nejdražší jsou pohonné hmoty klasicky v Praze, kde průměrná cena benzinu překonala 36 korun. Natural 95 stál 36,14 koruny za litr, nafta se průměrně pohybovala na 34,69 korunách za litr. Nejlevnější benzin je v Jihočeském kraji (35,11 Kč), nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji (33,68 Kč).

Zvyšování cen

Cena energetického uhlí v Evropě minulý týden obnovila historické maximum, když přesáhla 300 dolarů za tunu. Cena suroviny vyskočila hned o 40 dolarů.

Cena roste na pozadí celkového zdražování energetických nosičů a nástupu topné sezóny. Hlavním dodavatelem uhlí do Evropy je Rusko.

Navíc stoupla i cena ruské ropy Urals v severozápadní Evropě a Středomoří, prodávala se za 80 dolarů za barel.

„Připomeňme také, že cena plynu na evropském trhu v posledních týdnech doslova raketově rostla – pokud se na začátku srpna obchodovaly listiny na dodávky paliva na úrovni 515 dolarů za tisíc metrů krychlových, pak o měsíc později se již vyšplhaly až na 614 dolarů, a do konce září zdvojnásobily svou cenu,“ uvedla dnes zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

Dne 6. října ceny dokonce vyskočily na 1 900 dolarů za tisíc kubických metrů. Následně cena spadla na 1 679 dolarů.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.

U vybraných profesí bude povinné očkování, oznámil to ministr Hamáček

Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu byl odsouhlasen seznam profesí, u kterých bude povinné očkování.