Otázku zabíjení by měl mít každý v sobě vyřešenou již před vstupem do armády, říká vojenský kaplan

Publikuje: David Bárta — 20. 04. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Otázku zabíjení by měl mít každý v sobě vyřešenou již před vstupem do armády, říká vojenský kaplan

V dobách válečného konfliktu se otázka víry v Boha bezprostředně dotýká jak civilního obyvatelstva, tak samotných vojáků nasazených v boji.

Víra v Boha či vyšší moc pomáhá překonávat strach nebo zdánlivou bezvýchodnost situace. Nedílnou součástí každého vojenského útvaru je služba vojenského kaplana, jde o tzv. službu přítomností a provázením. Použití zbraně i solidarita vojáků s civilním obyvatelstvem válkou zasažených oblastí jsou témata nejen pro vojenského kaplana.

Podle průzkumu Čemu Češi věří z roku 2021 agentury STEM/MARK věří 69% lidí v Boha nebo vyšší moc. Ve složitých životních situacích se počty věřících zvyšují a upevňují se otázky víry u občasných pochybovačů. Mnoho církví pomáhá civilnímu obyvatelstvu, otevírá své kostely a modlitebny, kde jsou všichni vítáni.

„Víra by nás měla vést k pomoci všem, kteří to potřebují. Kéž by z nás tato strašná válka udělala lepší lidi. Měli bychom se zamyslet, na čem v životě záleží a uvědomit si hodnotu lidského života,“ říká kpt. Tomáš Harastej, vojenský kaplan 15. ženijního pluku Bechyně.

Služba vojenského kaplana není misijním hlásáním víry

Vojenský kaplan je součástí osobního štábu velitele útvaru. Je jeho poradcem zejména v oblasti etiky, lidských a morálních hodnot, a mezilidských vztahů. Osobně se účastní výcviku, slavnostních nástupů, pietních aktů, pořádá bohoslužby i etické semináře, vede osobní rozhovory. Jde především o službu naslouchání a spoluprožívání radostí i starostí ve vážnosti k osobnímu tajemství každého, kdo se kaplanovi svěří.

„Vojenský kaplan je tu pro každého, nejen pro věřící, ale pro každého vojáka a jeho rodinu. Kterýkoliv voják má právo a možnost kaplana vyhledat, svěřit se mu, či požádat o pomoc,“ dodává Tomáš Harastej.

K otázce, zda může vzít věřící do ruky zbraň, najdeme v Bibli mnoho příkladů. Lidé i v biblických příbězích umírali v boji a Bible tuto věc neodsuzuje.

Víra v Boha tedy samotným vojákům v boji nebrání a zabití v boji se nepovažuje za vraždu. „Zde je však třeba dávat velký pozor, protože původním záměrem Boha nebylo zabíjení, války a utrpení. Bůh dal každému člověku svobodné rozhodnutí, zda bude konat dobré či špatné věci,“ vysvětluje Juraj Turóci, ředitel křesťanské organizace Maranatha pohled na situaci z hlediska víry.

Při použití zbraně není čas na přemýšlení

Ještě před vstupem do armády, i v průběhu vojenského působení, by si měl člověk umět odpovědět na otázku, zda je připravený použít zbraň. Ve výcviku samotném je množství důležitých věcí. Jednou z nich je vojenský dril. Jde o to, že voják určitou věc opakuje pořád dokola např. použití zbraně. Když člověk stejnou věc udělá stokrát a vícekrát (driluje), danou věc pak dělá automaticky.

„Když se voják dostane do ´ostré´ akce, měl by jednat automaticky jako stroj. Nemůže v tu chvíli přemýšlet, zda je pro něj etické zabíjet. Ohrozil by ostatní členy jednotky. V armádě není člověk sám za sebe, jde o týmovou záležitost, kde spoléhá jeden na druhého,“ vysvětluje vojenský kaplan.

Aktuální dění na Ukrajině sledují všichni, i lidé v naší armádě. „Velká vlna solidarity je především s civilním obyvatelstvem, které je v oblastech, kde se válčí. Násilí páchané na ženách, dětech a civilním obyvatelstvu by mělo být v normálním světě tabu,“ osvětluje Tomáš Harastej náladu vojáků v jeho útvaru.

„Každá válka je špatná a když je zasažené civilní obyvatelstvo, je to ještě horší. Hodnota lidského života je ve všech končinách našeho světa stejná. Věřím, že tato solidarita vydrží dlouho a že nás neopustí ani v okamžiku, kdy půjde na úkor našeho ekonomického či jiného pohodlí.“ Juraj Turóci k tomu dodává: “V Bibli se dočteme, že zlo jednou definitivně skončí a natrvalo zavládne věčný klid a mír. Těším se na ten okamžik, kdy se tato slova naplní.“

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Portál UdálostiExtra.cz je soukromý projekt zcela bez dotací či jakékoliv jiné státní podpory. Přinášíme zajímavé zprávy a události z domova i ze světa. Zaměřujeme se také na magazínové rubriky a vše, co je čtené, komentované a zajímavé.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání