O dalších 14 dní se prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem

Publikuje: David Bárta — 08. 12. 2022
Zdroj: Klára Dlubalová / MV-ČR (tiskový servis)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » O dalších 14 dní se prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na česko-slovenských hranicích zavedené kvůli prudkému nárůstu nelegální migrace budou pokračovat i po 12. prosinci 2022.

Na svém zasedání to ve středu 7. prosince schválila vláda. Policistům budou s kontrolami i nadále pomáhat vojáci a příslušníci Celní správy ČR. UdálostiExtra.cz o tom informovala v tiskové zprávě mluvčí resortu vnitra Klára Dlubalová.

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou zavedené minimálně do půlnoci 26. prosince 2022. O jejich prodloužení o dalších 14 dní rozhodla dnes, 7. prosince 2022, vláda. „Počet záchytů nelegálních migrantů se postupně snižuje, a i proto jsme kontroly prodloužili jen o dva týdny. Před svátky situaci znovu vyhodnotíme a rozhodneme se, zda bude nutné ve stávající podobě kontrol i nadále pokračovat,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že o řešení vlny nelegální migrace intenzivně jedná i na unijní úrovni, naposledy 25. listopadu 2022 při mimořádné Radě ministrů vnitra v Bruselu.

Společně s prodloužením kontrol schválila vláda i prodloužení možného nasazení vojáků v činné službě a příslušníků Celní správy, kteří policistům pomáhají. I nadále bude možné povolat nejvýše 80 vojáků, u celníků se pak maximální počet současně povolaných příslušníků sníží z 60 na 30.

Od 29. září, kdy se kontroly zavedly, zkontrolovali policisté do včerejšího dne celkem 2 140 464  lidí. Při nelegální migraci zjistili 9 187 osob a vstup neumožnili 2231 z nich. Při kontrolách byly navíc zaznamenány případy nebezpečného chování převaděčů, v některých z nich museli policisté dokonce použít k zastavení vozidel donucovací prostředky. V rámci opatření zadrželi celkem 130 osob podezřelých z převaděčství,“ uvedla Klára Dlubalová.

Policejní kontroly projíždějících řidičů na Slovensku. Zdroj: minv.sk (tiskový servis)

O prodloužení dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic informuje Česká republika Evropskou komisi a ostatní členské státy tak, jak jí ukládá Schengenský hraniční kodex. „V současné době má obnovené kontroly na vnitřních hranicích dalších šest členských států schengenu – Dánsko, Francie, Německo, Norsko, Rakousko a Švédsko. Všechny státy přitom uvádí spojitost s nelegální migrací a zhoršením migrační a bezpečnostní situace na vnějších hranicích EU,dodala závěrem mluvčí ministerstva vnitra.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu